Δυο ηχηρούς αποκλεισμούς περιελάμβανε το πρωινό πρόγραμμα αγώνων στο Masters του Τορόντο.

Ο πολύ φορμαρισμένος και προερχόμενος από την κατάκτηση του τίτλου στο 500αρι τουρνουά της Ουάσινγκτον, Γιάνικ Σίνερ, αλλά και ο “γηπεδούχος”, Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ, έμειναν εκτός μόλις από τον 2ο γύρο του φετινού Rogers Cup. Μάλιστα, ηττήθηκαν με straight sets.

Αρχικά, ο Ιταλός, Νο15 τενίστας του κόσμου, γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό από το Νο85 της παγκόσμιας κατάταξης, Τζέιμς Ντάκγουορθ.

Ο Αυστραλός, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και έφυγε νικητής από το court, επικρατώντας με 6-3, 6-4, μετά από 77 λεπτά αγώνα. Στον 3ο γύρο, ο Ντάκγουορθ θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό, Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Λίγες στιγμές αργότερα, νοκ-άουτ από το Masters της πατρίδας του έμεινε ο Αλιασίμ, που έκανε απογοητευτική πρεμιέρα στο τουρνουά.

Ο Καναδός, ηττήθηκε από τον Ντούσαν Λάγιοβιτς μετά από μια ώρα και 39 λεπτά αγώνα, με σκορ 7-5, 6-4 και αποχαιρέτησε το Τορόντο. Στη φάση των “16”, ο Σέρβος θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Νο6 του ταμπλό, Κάσπερ Ρουντ.

Άνετη straight sets νίκη πανηγύρισε ο Νοτιοαφρικανός, Τζορτζ Λόιντ Χάρις, που επικράτησε του Φελισιάνο Λόπεζ με 6-2, 6-3 και στον 3ο γύρο θα βρει απέναντί του τον υψηλόσωμο Αμερικανό, Ράιλι Οπέλκα.

TORONTO MASTERS DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-7h)