Ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε με 3-1 σετ του Σταν Βαβρίνκα σε ένα εξαιρετικό προημιτελικό στο Ρολάν Γκαρός και έκλεισε το “αιώνιο” ραντεβού του ημιτελικού με τον Ράφα Ναδάλ!

“Αιώνιος έφηβος” ο Ρότζερ Φέντερερ, επιστρέφει στα 37 του στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός!

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα, παρά το γεγονός ότι ήταν αναμφίβολα κουρασμένος από τον μαραθώνιο αγώνα του με τον Στέφανο Τσιτσιπά στον προηγούμενο γύρο, πάλεψε σαν λιοντάρι κόντρα στον καλό του φίλο, Ρότζερ Φέντερερ, που τα “έσπασε” ξανά όσον αφορά στα break points (2/18!).

Ο εφιάλτης των χαμένων break point δεν στοίχισε στον “Βασιλιά” που τουλάχιστον κέρδισε τα δύο tie break της αναμέτρησης με τον Βαβρίνκα να ισοφαρίζει προσωρινά το ματς έχοντας κάνει, γενικά, συγκινητικό παιχνίδι πριν καταφέρει με ένα break προς το τέλος του αγώνα, να φέρει τον προημιτελικό στα μέτρα του ο Μαέστρος!

7-6(4), 4-6, 7-6(5), 6-4 το τελικό σκορ για τον αγέραστο “Βασιλιά” του αθλήματος που ήδη θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος από το πόσο καλά έχει πάει το comeback του στο Παρίσι αν και…τρώγοντας ανοίγει η όρεξη!

Σίγουρα, με τα τόσα χαμένα break point (έχει μιμηθεί τον…Στέφανο ο Ρότζερ σήμερα), ο Ελβετός έκανε τη ζωή του πολύ δύσκολη καθώς έμπλεξε σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης όταν βρέθηκε μάλιστα και με break πίσω στο τρίτο σετ καθώς ο Σταν ήταν απείρως πιο αποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες (2/5) χάνοντας όμως την ευκαιρία για ένα κρίσιμο break back στο τέταρτο σετ.

Συνολικά, μιλάμε για ένα ακόμα καταπληκτικό παιχνίδι στο φετινό Ρολάν Γκαρός με τους δύο τενίστες να έχουν γυρίσει τον χρόνο πίσω παίζοντας εντυπωσιακό τένις δείχνοντας περίτρανα πόσο “κραταιές δυνάμεις” του τουρ παραμένουν!

Και τώρα, Ράφα Ναδάλ!

Μετά από οκτώ χρόνια(!), από τον τελικό δηλαδή του Ρολάν Γκαρός το 2011, Φέντερερ και Ναδάλ θα αναμετρηθούν ξανά στο Γαλλικό Όπεν με τον Ράφα να έχει κερδίσει και τις πέντε φορές που έχουν τεθεί αντιμέτωποι στο Παρίσι!

Τι ματς μας περιμένει!

Ο Φέντερερ επιστρέφει στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός μετά το 2012 (ήττα από Τζόκοβιτς) έχοντας πλέον την υπέρτατη αποστολή να μπορέσει επιτέλους να κερδίσει τη νέμεσή του…εκτός έδρας, ένα ανεπανάληπτο κατόρθωμα αν επιτευχθεί στα 37 του!

Η μάστιγα των χαμένων break point “χτύπησε” ξανά σε κρίσιμο ματς τον Φέντερερ.

Ο Ελβετός έκανε τρομερή δουλειά στις επιστροφές από το πρώτο σετ, έφτασε σε τέσσερα break point αλλά όλα ήρθαν και…έφυγαν με τον Σταν να συνεχίζει το κρεσέντο σωσμένων break point που είχε από το ματς κόντρα στον Τσιτσιπά όπου έσωσε 22 break points!

Οδεύοντας προς το tie break, ο αδικημένος ήταν μάλλον ο “Βασιλιάς” μιας και ο Σταν δεν είχε φτάσει σε break point αλλά ο Φεντ έκανε μια πολύ μεστή διαδικασία και έκανε τελικά το 1-0 δίχως όμως αυτό να τον ξεμπλέξει για πολύ.

Οι απώλειες των break point συνεχίζονταν, άλλα τρία χαμένα στο δεύτερο σετ με τον Σταν να είναι “κυνικός” στην πρώτη του ευκαιρία και να κάνει το ένα break που του έδωσε τελικά το σετ.

Η αλήθεια είναι ότι ο Stanimal άρχισε να ελέγχει περισσότερα ράλι στο δεύτερο σετ ενώ ο Φέντερερ άρχισε να εκνευρίζεται προς το τέλος του σετ με την τροπή που πήρε ο αγώνας από τη δική του αδυναμία στους κρίσιμους πόντους.

Ο Βαβρίνκα είχε φέρει το ματς στα μέτρα του.

Το σκορ ήταν στο 1-1, ο Φέντερερ εκνευρισμένος και συνέχισε να χάνει break point και στο τρίτο σετ πριν ο Σταν πάρει το break χάρη στη δική του τρομερή αποτελεσματικότητα για το 4-3.

Εκεί, ήρθε επιτέλους το πρώτο σπάσιμο σερβίς από τον Φεντ που έφερε ξανά σε ισορροπία το σετ.

Το ματς έγινε ροντέο στο συγκεκριμένο σημείο με τον “Βασιλιά” να χάνει δύο set point στο 5-4, τον Βαβρίνκα δύο break point στο 5-5 και τελικά τον Φέντερερ να επικρατεί και πάλι στο tie break διατηρώντας την ψυχραιμία και παίρνοντας ώριμες αποφάσεις στα ράλι.

Αν κάτι έμενε σταθερό προϊόντος του ματς ήταν η δυστοκία του Φέντερερ στα break points!

Άλλα έξι(!) απόλεσε στο τέταρτο σετ που διεκόπη προσωρινά στο 3-3 λόγω βροχής πριν πάρει επιτέλους το δεύτερο σπάσιμο σερβίς σε 18 απόπειρες στο 4-4 και είχε τη χρυσή ευκαιρία να σερβίρει για μια θέση στα ημιτελικά!

Ακολούθησε ένα νευρικό game και από τους δύο με δύο χαμένα match point αλλά και ένα τελευταίο χαμένο break point για τον Βαβρίνκα πριν πέσουν οι τίτλοι τέλους!

Ενός τρομερού αγώνα μεταξύ δύο κολλητών φίλων που φέρνει δύο επίσης καλούς φίλους αλλά και αιώνιους αντίπαλους σε ένα ημιτελικό έπος: ένα ακόμα χωμάτινο Fedal!

Τρίτη, 4/6: Προημιτελικοί Γαλλικό Όπεν
Nadal (Spain) beat Nishikori (Japan) 6-1 6-1 6-3
Federer (Switzerland) beat Wawrinka (Switzerland) 7-6(4) 4-6 7-6(5) 6-4