Η “αγάπη” του Ντανίλ Μεντβέντεφ με το Αμερικανικό κοινό, είναι γνωστή και τα δύο μέρη το επιβεβαίωσαν και το βράδυ της Πέμπτης, στο τελευταίο παιχνίδι του προγράμματος στο Arthur Ashe όπου ο Ρώσος κέρδισε 6-2, 6-2, 6-7(6), 6-2 τον Κρίστοφερ Ο’Κόνελ και προκρίθηκε στους “32” του Αμερικανικού Όπεν.

Ήταν ένα επεισοδιακό παιχνίδι που τελείωσε λίγο πριν τη 01:00 (τοπική ώρα), με τον Μεντβέντεφ να αντιμετωπίζει περισσότερα προβλήματα από το κοινό, παρά από τον Αυστραλό αντίπαλό του, εκτός από το τρίτο κομμάτι του αγώνα.

Ο Ρώσος, Νο3 του κόσμου, είχε πολλές διενέξεις με διάφορους από την εξέδρα και μετά την ολοκλήρωση του αγώνα. Στο κρίσιμο ξεκίνημα του 4ου σετ, ο Μεντβέντεφ ζήτησε άκομψα από δύο φιλάθλους να “σωπάσουν” και δέχθηκε πάλι αποδοκιμασίες από το κοινό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Νο3 του ταμπλό ήταν ανώτερο του αντιπάλου του και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για break στο σερβίς του Ο’Κόνελ (8/20), ωστόσο προβλημάτισε το ποσοστό ευστοχίας στο 1ο σερβίς (54%) που ίσως έχει να κάνει και με τον τραυματισμό στον ώμο.

Μάλιστα, ο Μεντβέντεφ είχε ευκαιρία να τελειώσει νωρίτερα το ματς, όταν απώλεσε δύο match point στο 6-4 του tie break στο 3ο σετ κι αυτό του δημιούργησε περισσότερο εκνευρισμό.

Στον 3ο γύρο του US Open, ο 27χρονος άσος θα αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο Σεμπάστιαν Μπαέζ που προέρχεται από 12 συνεχόμενες νίκες στο tour.

Αυτή ήταν η 250η νίκη καριέρας σε hard court για τον Μεντβέντεφ ο οποίος φέτος έχει ρεκόρ 51-11 με πέντε τίτλους σε έξι τελικούς που έχει αγωνιστεί το 2023.

US OPEN MEN’S SINGLES DRAW | WOMEN’S DRAW | OPP (-7h)

Previous articleHighlights: Η νίκη του Αλκαράθ στο 2ο γύρο
Next articleUS Open: Δύσκολα η Ζαμπέρ, άνετα η Πέγκουλα (vids)