Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέστη ήττα-σοκ στον 1ο γύρο του Wimbledon Championships από τον Τόμας Φαμπιάνο, ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά και κέρδισε πέρα για πέρα δίκαια τον Έλληνα τενίστα, μετά από σπουδαία μάχη που κρίθηκε σε 5ο σετ…

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και… επέζησε προσωρινά μετά από ένα απαιτητικό τάι-μπρέικ στο 4ο σετ, σώζοντας και δυο ματς πόιντς του αντιπάλου του, δεν κατάφερε να φέρει σε πέρας την δοκιμασία του και ηττήθηκε στο 5ο σετ από το Νο102 του κόσμου.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Φαμπιάνο, ο οποίος ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα από την πορεία του μέχρι τα ημιτελικά του Eastbourne International, έπαιξε φοβερό τένις μεγάλη δόση επιθετικότητας και σόκαρε τον 21χρονο Έλληνα, που δεν ήταν σε καλή μέρα.

Ανέτοιμος και με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, ο Στέφανος δεν βρήκε το αντίδοτο στο εξαιρετικό παιχνίδι του Ιταλού και μετά από τρεισήμισι ώρες μεγάλης μάχης, αποχαιρέτησε πρόωρα το Λονδίνο.

Τελικός σκορ 6-4, 3-6, 6-4, 6-7(8), 6-3 για τον Τόμας Φαμπιάνο, που “έκλεισε” το ραντεβού του με τον 2ο γύρο της διοργάνωσης, όπου και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον “γερόλυκο”, Ίβο Κάρλοβιτς.

Μέγιστη χαμένη ευκαιρία για τον Στέφανο να κάνει μια καλή πορεία στο Wimbledon, καθώς πέρυσι μας… άνοιξε την όρεξη με τις τρεις νίκες που έκανε στο γρασίδι του All England Club.

Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες, η κλήρωση δεν ήταν καλή είναι η αλήθεια, αλλά η ήττα από τον Φαμπιάνο ήταν ένα καλό μάθημα για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος πάλεψε, μόχθησε για να την γλιτώσει, αλλά δεν το κατάφερε, φεύγοντας με ψηλά το κεφάλι από το court πάντως, ξέροντας ότι έδωσε και την ψυχή του για τη νίκη.

Μάλιστα, αφού έσωσε δυο ματς πόιντς στο τάι-μπρέικ του 4ου σετ, έγινε το απόλυτο φαβορί στην έναρξη του 5ου σετ. Η τεράστια ψυχραιμία όμως του Φαμπιάνο στις κρίσιμες στιγμές, απέτρεψε τον Έλληνα να προηγηθεί με μπρέικ.

Οι τρεις χαμένες ευκαιρίες του στο 0-1, ήταν και οι τελευταίες του στο ματς, με τον Ιταλό να απαντά με 2/2 μπρέικ πόιντς, τελειώνοντας τον αγώνα εντυπωσιακά με ένα σερί τεσσάρων κερδισμένων γκέιμ.

Αχίλλειος πτέρνα του 21χρονου πρωταθλητή μας, και πάλι τα μπρέικ πόιντς. Αυτό, γιατί ολοκλήρωσε τον αγώνα με το απογοητευτικό 2/10 σε αντίθεση με τα 5/11 του αντιπάλου του.

Μετά από αυτή την ήττα, ο Στέφανος κινδυνεύει να χάσει αρκετές θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ σε δυο εβδομάδες από τώρα (όταν θα ανανεωθούν).