Ο Μπενουά Περ θυμήθηκε τον κακό του εαυτό, όποτε ακριβώς δεν έπρεπε να το κάνει.

Προηγήθηκε με break (5-3) στο καθοριστικό set του αγώνα με τον Ντούσαν Λάγιοβιτς, για τον 1ο γύρο του Argentina Open, σέρβιρε για τη νίκη, προηγήθηκε με 40-0 και… ως δια μαγείας, μετά από περίπου 20 λεπτά, έφυγε ηττημένος από το court!

Αδιανόητο choke από τον 32χρονο Γάλλο, ο οποίος έχει χάσει με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους στην καριέρα του. Την Δευτέρα, στο Μπουένος Άιρες, πρόσθεσε ακόμη μια πολύ πικρή ήττα στο βιογραφικό του.

Μετά από 2 ώρες και 4 λεπτά αγώνα, ο Λάγιοβιτς (Νο37) επικράτησε με 4-6, 6-4, 7-6(3), αφού πρώτα έσβησε τρία συνεχόμενα match points του Περ στο 4-5 του 3ου set. Μάλιστα, το 3ο εξ’ αυτών, ήταν με ένα αναπάντεχο χαμένο overhead smash του Νο50 τενίστα στον κόσμο, δυο μέτρα πίσω από το φιλέ.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Tennis TV (@tennistv)

Μάλιστα, ο Σέρβος χρειάστηκε να επιστρέψει δυο φορές από break πίσω στο 3ο set, αφού ο Περ προηγήθηκε εκ νέου με 5-6 και σέρβιρε ξανά για το ματς!

Ο Λάγιοβιτς έκανε love break (6-6), έστειλε τον αγώνα σε καθοριστικό tie-break και εκεί το “καθάρισε”, στέλνοντας τον Περ πρόωρα σπίτι του. Κυριολεκτικά από πουθενά. Στον 2ο γύρο, ο Σέρβος, Νο5 του ταμπλό, θα παίξει με έναν εκ των Πάμπλο Κουέβας και Φεντερίκο Κόρια.

Ο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς (Νο64) πέτυχε μεγάλη νίκη επί του “χωματά”, Λάσλο Τζέρε (Νο56), με 6-4, 1-6, 6-1 και πέρασε και αυτός στους “16” του τουρνουά, όπου περιμένει έναν εκ των Φρανσίσκο Τσερούντολο (Νο107) και Φακούντο Μπάγκνις (Νο76).

ARGENTINA OPEN SINGLES DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-5h)

Previous articleΤσιτσιπάς: “Μετά το Big-3, θα υπάρξει το Top-8”
Next articleΡότερνταμ: Πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας ο Χουρκάτς (vids)