nadal-indian3_408.jpgΌπως αναμενόταν, ο Ράφαελ Ναδάλ και ο Τζέιμς Μπλέικ μας χάρισαν έναν εκπληκτικό αγώνα για την προημιτελική φάση του Sony Ericsson Open που ολοκληρώθηκε με θρίαμβο του Ισπανού. Το Νο2 του κόσμου και επίδοξος κατακτητής του Μαϊάμι επικράτησε 2-1 σετ του Αμερικανού και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Εκπληκτική ήταν η παράσταση που έδωσαν οι Ναδάλ και Μπλέικ στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Crandon Park στο Μαϊάμι στον πρώτο προημιτελικό αγώνα για το Sony Ericsson Open. Οι δύο τενίστες παίζοντας θαυμάσιο τένις ψυχαγώγησαν τους περίπου 10.000 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο και τους εκατοντάδες χιλιάδες που το απόλαυσαν από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες. Τελικός νικητής ο Ράφαελ Ναδάλ που ξεπέρασε το σοκ και το προβάδισμα που πήρε ο Μπλέικ στα σετ και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 3-6, 6-3, 6-1 επί ενός σπουδαίου αντιπάλου.

Ο Αμερικανός, Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης, ευτύχησε στη μοναδική ευκαιρία που του δώθηκε στο 1ο σετ να κάνει το break. Στο 4-3 games ο Μπλέικ “έσπασε” το σερβίς του Ισπανού, πήρε προβάδιμα με 5-3 και στη συνέχεια απλά κράτησε το εξαιρετικό του σερβίς για να πάρει το 1ο σετ με 6-3. Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Ναδάλ απάντησε ακριβώς με το ίδιο νόμισμα κάνοντας break στο αντίστοιχο σημείο του set, κατακτώντας με 6-3.

Με τη ψυχολογία στα ύψη ο Ναδάλ δεν θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά από το να μπει στο 3ο σετ με στόχο να το τελειώσει το συντομότερο δυνατό. Έτσι και έγινε… Ο Ισπανός με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο σετ του αγώνα και με δύο breaks κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Μπλέικ ο οποίος προς το τέλος του σετ είχε δεχθεί την ήττα από έναν καλύτερο αντίπαλο.
Μόλις 1 ώρα και 17 λεπτά χρειάστηκε ο Τόμας Μπέρντιχ για να κάμψει την αντίσταση του Ιγκόρ Αντρέεφ. Ο Τσέχος, Νο10 στον κόσμο, επικράτησε 6-4, 6-4 του Ρώσου και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ράφαελ Ναδάλ στα ημιτελικά για μια θέση στον ήλιο… του Μαϊάμι. Από ένα break σε κάθε σετ ήταν αρκετά για τον Τσέχο προκειμένου να φτάσει στη νίκη και η συμμετοχή του στα ημιτελικά του Sony Ericsson Open απλά αποδεικνύει ότι πραγματοποιεί το καλύτερο φετινό του τουρνουά και επιτέλους δικαιολογεί τη θέση του στην παγκόσμια κατάταξη.