Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ ανέτρεψε την κατάσταση και στα δύο σετ κόντρα στον Μάριν Τσίλιτς και πήρε την πρώτη του νίκη στους ομίλους του World Tour Finals!

Ο Σάσα των ανατροπών!

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ συνέχισε το κρεσέντο που έχει εναντίον του Μάριν Τσίλιτς (6-1 πλέον το h2h υπέρ του Γερμανού), κέρδισε ξανά τον Κροάτη με 7-6(5), 7-6(1) και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στον πρώτο του αγώνα στον όμιλο Guga Kuerten του Nitto ATP Finals.

Και όλα αυτά ενώ βρέθηκε με break πίσω και στα δύο σετ αλλά η “κατάρα” των Tour Finals για τον 30χρονο Τσίλιτς καλά κρατεί.

Στα δέκα ματς που έχει δώσει στο Λονδίνο ο υψηλόσωμος τενίστας έχει κερδίσει μόλις ένα(!) ενώ σίγουρα είχε την ευκαιρία να πάρει κάτι παραπάνω, ίσως έστω ένα σετ, από τον αγώνα της Δευτέρας.

Δεν το έπραξε όμως και πλέον μπαίνει αυτόματα σε μειονεκτική θέση όσον αφορά στην υπόθεση-πρόκριση στα ημιτελικά έχοντας να αντιμετωπίσει και τον Νόβακ Τζόκοβιτς στη συνέχεια.

Οι δυο τους είχαν ειδωθεί δώδεκα μήνες πριν και πάλι στην πρεμιέρα του ομίλου του World Tour Finals με τον Ζβέρεφ να είναι ξανά ο νικητής.

Ωστόσο, την τέλεια αρχή στο ματς την έκανε ο Τσίλιτς που μπήκε “φουριόζος” και προηγήθηκε με 3-0 κρατώντας το break μέχρι και το 5-3 όταν και σέρβιρε για το 1-0.

Στο κρίσιμο σημείο και πάλι τα “θαλάσσωσε”.

Ο Ζβέρεφ του έκοψε τον δρόμο και έστειλε το σετ στο tie break στο οποίο προπορευόταν από την αρχή για να το κλείσει αγχωτικά στο 7-5.

Το forehand του Τσίλιτς ήταν σε κάκιστη μέρα μετρώντας μέχρι το τέλος του ματς τριάντα αβίαστα λάθη ενώ ο Ζβέρεφ φάνηκε πολύ πιο υπομονετικός στο παιχνίδι του, χωρίς να πηγαίνει για τους winners αλλά “τρέχοντας” τον Κροάτη σε όλες τις γωνίες του κορτ.

Παρόλα αυτά και πάλι ο Τσίλιτς έκανε πρώτος το break στο δεύτερο σετ για το 4-3 το οποίο δεν κράτησε περισσότερο από τρία λεπτά μιας και ο Γερμανός έκανε άμεσα το break back!

Είχε μάλιστα και match point στο 5-4 αλλά όλα κρίθηκαν ξανά σε tie break, πολύ πιο άνετα αυτή τη φορά για τον Σάσα που έχασε μόλις έναν πόντο στη διαδικασία.

Δευτέρα, 12/11: Round Robin ATP Finals

Zverev (Germany) beat Cilic (Croatia) 7-6(5) 7-6(1)
Djokovic (Serbia) beat Isner (USA) 6-4 6-3