Η ώρα για την 137η έκδοση του Wimbledon έφτασε. Από τη Δευτέρα ξεκινούν οι αναμετρήσεις στο κυρίως ταμπλό, σε άνδρες (πάνω μέρος του ταμπλό) και γυναίκες (κάτω μέρος του ταμπλό) με το πρόγραμμα να ξεκινάει στις 13:00 GR, εκτός από το κεντρικό και το κορτ Νο1 που τα παιχνίδια έχουν ώρα έναρξης 15:00 GR και 15:30 GR αντίστοιχα.

Ο κάτοχος του τίτλου, Κάρλος Αλκαράθ θα ανοίξει το πρόγραμμα στο κεντρικό court (15:30 GR) ενώ πρεμιέρα θα κάνει και η Μαρία Σάκκαρη κόντρα στην προερχόμενη από τα προκριματικά Αμερικανίδα, ΜαΚάρτνεϊ Κέσλερ σε μια αναμέτρηση που θα ανοίξει την αυλαία στο court 12 (13:00 GR). 

Πρεμιέρα θα κάνει επίσης ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ που θα παίξει στο πρώτο παιχνίδι του court No2 (15:00 GR) κόντρα στον Αλεκσάνταρ Κοβάσεβιτς, το προγραμμα του οποίου θα κλείσει ο Νο1 του κόσμου, Γιάνικ Σίνερ που θα παίξει απέναντι στον Γιανίκ Χάνφμαν, αλλά και ο Κάσπερ Ρουντ με τον Νορβηγό να αγωνίζεται απέναντι στον Αυστραλό Άλεξ Μπολτ στο εναρκτήριο ματς του court No3. 

Στις γυναίκες η Έμμα Ραντουκάνου θα παίξει στο 2ο ματς του κεντρικού court, με την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα, ενώ αμέσως μετά θα ακολουθήσει το ματς της Νο2 του κόσμου, Κόρι Γκοφ κόντρα στην Κάρολαϊν Ντόλχαϊντ. Πρεμιέρα και για την Αρίνα Σαμπαλένκα που θα παίξει στο court No1 απέναντι στην Εμίνα Μπέκτας. 

Πρόγραμμα – Δεύτερα (1/7)

Κεντρικό κορτ (15:30 GR)

  • [3] Κάρλος Αλκαράθ – [Q] Μαρκ Λαγιάλ
  • [22] Εκατερίνα Αλεξαντρόβα – [WC] Έμμα Ραντουκάνου
  • Κάρολαϊν Ντόλχαϊντ – [2] Κόρι Γκοφ

Κορτ Νο1 (15:00 GR)

  • Αλεκσάνταρ Κοβάσεβιτς – [5] Ντανιίλ Μεντβέντεφ
  • Εμίνα Μπέκτας – [3] Αρίνα Σαμπαλένκα
  • [1] Γιάνικ Σίνερ – Γιανίκ Χάνφμαν

Κορτ Νο2 (13:00 GR)

  • [10] Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ – Ντούσαν Λάγιοβιτς
  • Σταν Βαβρίνκα – [WC] Τσαρλς Μπρουμ
  • [WC] Ναόμι Οσάκα – Ντιάν Παρί
  • [16] Βικτόρια Αζαρένκα – Σλόουν Στίβενς

Κορτ Νο3 (13:00 GR)

  • [Q] Άλεξ Μπολτ – [8] Κάσπερ Ρουντ
  • [7] Τζάσμιν Παολίνι – Σάρα Σορίβες Τόρμο
  • Μαρτίνα Τρεβιζάν – [12] Μάντισον Κις
  • [12] Τόμι Πολ – Πέδρο Μαρτίνεθ

Κορτ Νο12 (13:00 GR)

  • [Q] ΜαΚάρντεϊ Κέσλερ – [9] Μαρία Σάκκαρη
  • Ματέο Μπερετίνι – Μάρτον Φούτσοβιτς
  • Μπόουτικ φαν ντε Σάντσχουλπ – [WC] Λίαμ Μπρόουντι
  • Μπρέντα Φρουβίρτοβα – [24] Μίρα Αντρέεβα

Κορτ Νο18 (13:00 GR)

  • Γκριτ Μίνεν – [WC] Χέδερ Γουότσον
  • Γκαέλ Μονφίς – [22] Αντριάν Μαναρινό
  • [8] Κινγουέν Ζενγκ – [Q] Λούλου Σαν
  • [Q] Ματία Μπελούτσι – [14] Μπεν Σέλτον

Κορτ Νο4 (13:00 GR)

  • [28] Ντάρια Γιαμστρέμσκα – Νάντια Ποντορόσκα
  • [18] Μάρτα Κόστιουκ – Ρεμπέκα Σράμκοβα
  • [Q] Ζιζού Μπεργκς – Άρθουρ Καζό
  • Σάρα Εράνι – [26] Λίντα Νόσκοβα

Κορτ Νο5 (13:00 GR)

  • Λέσια Τσουρκένκο – Βαρβάρα Γκράτσεβα
  • [32] Ζινζέν Ζανγκ – [Q] Μαξίμ Ζανβιέ
  • Άννα Καρολίνα Σμιεντλόβα – Γιαφάν Γουάνγκ
  • [31] Μαριάνο Ναβόνε – Λορέντσο Σονέγκο

Κορτ Νο6 (13:00 GR)

  • [Q] Κριστιάν Γκαρίν – Γιουτσένγκ Σανγκ
  • Αλεξάντρ Μίλερ – [Q] Ούγκο Γκαστόν
  • Ντόνα Βέκτις – Ξιγιού Γουάνγκ

Κορτ Νο7 (13:00 GR)

  • Μπόρνα Τσόριτς – [Q] Φελίπε Μελιγένι Άλβες
  • Αράντσα Ρους – Γιουάν Γιου
  • Αλεξάνταρ Βούκιτς – Σεμπάστιαν Όφνερ

Κορτ Νο8 (13:00 GR)

  • Γιάν Λέναρντ Στρουφ – Φαμπιάν Μαροζάν
  • Νάο Χιμπίνο – Ελίζε Μέρτενς
  • [Q] Εύα Λις – Κλάρα Μπουρέλ
  • Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ – Μαξιμίλιαν Μέρτερερ

Κορτ Νο8 (13:00 GR)

  • [PR] Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου – Λιν Ζου
  • [LL] Όλγκα Ντανίλοβιτς – [Q] Άνκα Τοντόνι
  • [Q] Λόιντ Χάρις – Άλεξ Μίκελσεν
  • [Q] Όττο Βιρτάνεν – Μαξ Πέρτσελ

Κορτ Νο10 (13:00 GR)

  • Πάβελ Κότοφ – Τζόρνταν Τόμπσον
  • Ντάρια Σάβιλ – Πέιτον Στερνς
  • [PR] Άλισον φαν Έετφανκ – [Q] Γιούλια Σταροντουμπτσέβα
  • Σουμίτ Σαγκάλ – Μιομίρ Κετσμανοβιτς

Κορτ Νο14 (13:00 GR)

  • [19] Νίκολας Τζάρι – [PR] Ντένις Σαποβάλοφ
  • [14] Ντάρια Κασάκτινα – [PR] Σουάι Ζανγκ
  • Καρολίνα Πλίσκοβα – Ντιάνα Σνάιντερ
  • [PR] Πάμπλο Καρένιο Μπούστα – [27] Τάλον Χρίκσπουρ

Κορτ Νο15 (13:00 GR) 

  • Ματέο Αρνάλντι – [29] Φράνσις Τιάφο
  • Αλεξάντερ Σεφτσένκο – [16] Ούγκο Αμπέρ
  • [29] Σοράνα Κιρστέα – [Q] Σονάι Κάρταλ
  • [PR] Μπιάνκα Αντρέσκου – Ζακλίν Κριστιάν

Κορτ Νο16 (13:00 GR)

  • Ντόμινικ Κέπφερ – Φάμπιο Φονίνι
  • Ντάνιελ Αλτμάιερ – [WC] Άρθουρ Φέρι
  • Ταμάρα Κόπρατς – [WC] Λίλι Μιγιαζάκι
  • [PR] Κιάνγκ Γουάνγκ – [19] Έμα Ναβάρο

Κορτ Νο17 (13:00 GR)

  • Τέιλορ Τάουνσεντ – [25] Αναστάζια Παβλιουτσένκοβα
  • [18] Σεμπάστιαν Μπαέζ – Μπράντον Νακασίμα
  • Γιάκουμπ Μένσικ – [23] Αλεξάντερ Μπούμπλικ

Όχι πριν τις 19:30 GR

  • [PR] Πάουλα Μπαντόσα – Καρολίν Μούχοβα 

WIMBLEDON MEN’S SINGLES DRAW | WOMEN’S DRAW | SCHEDULE (-2h)

Video highlights
Previous articleΕπιδρομή…γλάρων στο Ίστμπουρν (vid)
Next articleΣάκκαρη: Κόντρα στο…άγνωστο και στις “καταραμένες” πρεμιέρες