Advertisement

Γεμάτο είναι το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Wimbledon την Τρίτη καθώς επηρεάστηκε από τις αρκετές αναβολές της Δευτέρας, λόγω βροχής.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του στο φετινό Wimbledon, αγωνιζόμενος στο Court 1 των εγκαταστάσεων του All England Club, την Τρίτη (28/6)

Ο Έλληνας πρωταθλητής, θα ανοίξει τις υποχρεώσεις του στο 3ο Major της χρονιάς, αντιμετωπίζοντας τον Ελβετό, Αλεξάντερ Ρίτσαρντ (Νο188), στο τελευταίο προγραμματισμένο ματς της ημέρας στο Court 1.

Περίπου στις 19:30GR αναμένεται να ξεκινήσει η αναμέτρηση του Στέφανου, αμέσως μετά το ντέρμπι της Σιμόνα Χάλεπ με την Καρολίνα Μούχοβα (17:30GR). Τον χορό των αγώνων στο συγκεκριμένο court, θα ανοίξει η μάχη του Ματέο Μπερετίνι με τον Κριστιάν Γκαρίν (15:00GR).

Στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων, θα αγωνιστεί για 1η φορά η Νο1 του κόσμου, Ίγκα Σφιόντεκ, αντιμετωπίζοντας στις 15:30GR, τη Βρετανίδα, Τζάνα Φετ. Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του στο Wimbledon, θα κάνει στις 17:30GR ο Ράφαελ Ναδάλ, παίζοντας απέναντι στον Φρανσίσκο Τσερούντολο.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας στο Center Court, η “Βασίλισσα”, Σερίνα Γουίλιαμς, θα παίξει απέναντι στη νεαρή Γαλλίδα, Αρμονί Ταν, περίπου στις 20:00GR.

Πέραν του γεμάτου προγράμματος στα δυο μεγάλα courts του All England Club, ακόμη μεγαλύτερη δράση θα υπάρχει και στα υπόλοιπα γήπεδα, μιας και η βροχή της Δευτέρας (27/6), μετέφερε πολλά από τα ματς της 1ης ημέρας αγώνων, να διεξαχθούν στην 2η.

Ως εκ τούτου, και η αναμέτρηση της Μαρίας Σάκκαρη με τη Ζόι Χάιβς, που ήταν προγραμματισμένη για τις 19:00GR της Δευτέρας, θα λάβει χώρα στις 13:00GR της Τρίτης, σε διαφορετικό γήπεδο (Court 3), από αυτό που είχε προγραμματιστεί αρχικά (Court 2)

Tο πρόγραμμα της Τρίτης (28/06)

CENTRE COURT – 15:30GR
1. Iga Swiatek v Janna Fett
2. Francisco Cerundolo v Rafael Nadal
3. Serena Williams v Harmony Tan

NO.1 COURT – 15:00GR
1. Matteo Berrettini v Cristian Garin
2. JKarolina Muchova v Simona Halep
3. Alexander Ritschard v Stefanos Tsitsipas

NO.2 COURT – 13:00GR
1. Steve Johnson v Grigor Dimitrov
2. Coco Gauff v Elena Ruse
3. Jasmine Paolini v Petra Kvitova
4. Jason Kubler v Dan Evans

NO.3 COURT – 13:00GR
1 Maria Sakkari v Zoe Hives
2. Paul Jubb v Nick Kyrgios
3. Felix Auger-Alisassime v Maxime Cressy
4. Garbine Mugururza v Greet Minnen
5. Tereza Martincova v Karolina Pliskova
COURT 12 – 13:00GR
1. Ryan Peniston v Henri Laaksonen
2. Paula Badosa v Louisa Chirico
3. Zizou Bergs v Jack Draper
4. Lorenzo Musetti v Taylor Fritz

Δείτε ΕΔΩ ολόκληρο το πρόγραμμα της 2ης ημέρας αγώνων

WIMBLEDON MEN’S SINGLES DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (-2h)