Αντιμέτωπη με μια πολύ μεγάλη πρόκληση, θα βρεθεί η ελληνική αποστολή στο Περθ, το πρωί της Τετάρτης (4/1).

Μετά την πανηγυρική πρόκριση της χώρας μας στη νοκ-άουτ φάση του νεοσύστατου United Cup, η αναμέτρηση με την Κροατία, θα κρίνει ποια από τις δυο ομάδες θα βρεθεί στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Η νικήτρια του Group A (Ελλάδα), θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Group F (Κροατία), σε ένα πολύ αμφίρροπο rubber, που θα δώσει ένα “χρυσό” εισιτήριο στην τελική “4άδα” του United Cup.

Στις 06:30GR θα ξεκινήσουν οι αναμετρήσεις στη RAC Arena του Περθ, με τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ (Νο158) να καλείται να αντιμετωπίσει την πολύ φορμαρισμένη και Νο67 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντόνα Βέκιτς.

Λίγο αργότερα και περίπου στις 08:30GR, σε μια ρεβάνς του τελικού στο Cincinnati Masters, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα κοντραριστεί με τον Μπόρνα Τσόριτς, στο πιο εντυπωσιακό tie της ημέρας.

Στις 11:30GR, σειρά θα πάρει η Μαρία Σάκκαρη, που θα αντιμετωπίσει την πολύπειρη, Πέτρα Μάρτιτς (Νο38), ενώ στο 4ο προγραμματισμένο ματς της ημέρας, ο Μιχάλης Περβολαράκης θα παίξει απέναντι στον Μπόρνα Γκότζο, στις 13:30GR.

Το 5ο και τελευταίο tie του Ελλάδα – Κροατία, που ίσως χρειαστεί να κρίνει και τον νικητή, θα είναι αυτό του μικτού διπλού, στις 15:30GR. Εκεί, Σάκκαρη και Τσιτσιπάς, θα αντιμετωπίσουν τους Τσόριτς και Βέκιτς.

Στα άλλα δυο μεγάλα ματς της Τετάρτης, οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής θα αντιμετωπίσουν τη Μεγάλη Βρετανία στο Σίδνεϊ, ενώ στο Μπρίσμπεϊν, η Πολωνία θα παίξει με την Ιταλία.

Οι τρεις νικήτριες χώρες, θα πάρουν απευθείας την πρόκριση για τα ημιτελικά του United Cup, ενώ, το 4ο εισιτήριο, θα “σφραγίσει” η χαμένη ομάδα που θα κάνει την καλύτερη επίδοση (περισσότερα κερδισμένα ties).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τετάρτης (4/1):

Ken Rosewall Arena (Σίδνεϊ):

  • ΗΠΑ – Μεγάλη Βρετανία
    03:30 Κις – Σουάν
    05:30 Φριτς – Νόρι
    08:30 Πεγκούλα – Νταρτ
    10:30 Τιάφο – Έβανς
    12:30 Πεγκούλα/Τιάφο – Νταρτ/Έβανς

RAC Arena (Περθ):

  • Ελλάδα – Κροατία
    06:30 Παπαμιχαήλ – Βέκιτς
    08:30 Τσιτσιπάς – Τσόριτς
    11:30 Σάκκαρη – Μάρτιτς
    13:30 Περβολαράκης – Γκότζο
    15:30 Σάκκαρη/Τσιτσιπάς – Βέκιτς/Τσόριτς

Pat Rafter Arena (Μπρίσμπεϊν):

  • Πολωνία – Ιταλία 
    04:30 Μιχάλσκι – Μουζέτι
    06:30 Σφιόντεκ – Τρεβισάν
    09:30 Χούρκατς – Μπερετίνι
    11:30 Λινέτ – Μπροντζέτι
    13:30 Σφιόντεκ/Χούρκατς – Ροσατέλο/Μουζέτι

UNITED CUP DRAW | GROUP STANDINGS | OOP (+6h)

Video highlights
Previous articleΒρήκε δουλειά μετά την αποφυλάκιση ο Μπέκερ
Next articleΉττα για Παπαμιχαήλ, προβάδισμα στην Κροατία