Η ATP ανακοίνωσε τους έξι ομίλους όπου θα συμπεριλαμβάνουν τις 24 ομάδες που θα συμμετάσχουν στο ATP Cup


 

Η Ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει στο πρώτο ATP Cup, με τους Στέφανο Τσιτσιπά και τον Μιχάλη Περβολαράκη να ενώνουν τις δυνάμεις τους ξανά, μετά το Davis Cup του Σεπτεμβρίου στο Τατόϊ.

Τσιτσιπάς και Περβολαράκης θα έχουν πολύ δύσκολο έργο αφού έχουν τοποθετηθεί σε έναν από τους πιο απαιτητικούς ομίλους, το Group F μαζί με τις εθνικές ομάδες της Αυστραλίας (Ντε Μινόρ, Κύργιος), της Γερμανίας (Ζβέρεφ-Στρουφ) και του Καναδά (Σαποβάλοφ, Αλιασίμ).

Η Εθνική Ελλάδος θα αγωνιστεί στην πρεμιέρα 03 Ιανουαρίου στο Μπρισμπέιν, με αντίπαλο τον Καναδά (ώρα έναρξης αγώνων 02:00GR) και ξανά στις 05 Ιανουαρίου με Γερμανία (ώρα έναρξης 09:30GR) και 07 Ιανουαρίου με Αυστραλία (ώρα έναρξης 09:30GR).

Το κάθε tie περιλαμβάνει δύο αγώνες μονού και ένα διπλό. Η ομάδα που θα πετύχει δύο νίκες, κερδίζει το tie.

Από τους έξι ομίλους, στα νοκ αουτ θα προκριθούν οι έξι πρώτες ομάδες και οι δύο καλύτερες δεύτερες.

Το συνολικό prize money ανέρχεται στα 15εκ. δολάρια.


COUNTRIES & TOP 2 PLAYERS COMMITTED TO 2020 ATP CUP

No.
Country
No. 1 Player No. 2 Player
1.
Serbia
Novak Djokovic Dusan Lajovic
2.
Spain
Rafael Nadal Roberto Bautista Agut
3.
Russia
Daniil Medvedev Karen Khachanov
4.
Austria
Dominic Thiem Dennis Novak
5.
Germany
Alexander Zverev Jan-Lennard Struff
6.
Greece
Stefanos Tsitsipas Michail Pervolarakis
7.
Japan
Kei Nishikori Yoshihito Nishioka
8.
Italy
Matteo Berrettini Fabio Fognini
9.
France
Gael Monfils Lucas Pouille
10.
Belgium
David Goffin Steve Darcis
11.
Croatia
Borna Coric Marin Cilic
12.
Argentina
Diego Schwartzman Guido Pella
13.
Georgia
Nikoloz Basilashvili Aleksandre Metreveli
14.
South Africa
Kevin Anderson Lloyd Harris
15.
United States
John Isner Taylor Fritz
16.
Canada
Denis Shapovalov Felix Auger-Aliassime
17.
Great Britain
Andy Murray Daniel Evans
18.
Australia
Alex de Minaur Nick Kyrgios
19.
Bulgaria
Grigor Dimitrov Dimitar Kuzmanov
20.
Chile
Cristian Garin Nicolas Jarry
21.
Poland
Hubert Hurkacz Kamil Majchrzak
22.
Uruguay
Pablo Cuevas Martin Cuevas
23.
Moldova
Radu Albot Alexander Cozbinov
24.
Norway
Casper Ruud Viktor Durasovic

 

ATP CUP SCHEDULE