Μια σπουδαία χωμάτινη μάχη αναμένεται να μας προσφέρουν δύο ειδικοί του είδους, ο Χουάν Μονάκο και ο Άλμπερτ Μοντάνιες. Ο Αργεντινός, Νο3 του ταμπλό στο BCR Romania Open, επικράτησε εύκολα 2-0 σετ του Σιμόν Γκρέουλ ενώ ο Ισπανός, Νο5 του ταμπλό, χρειάστηκε τρία σετ (2-1) για να ξεπεράσει το εμπόδιο του συμπατριώτη του, Βεντούρα.

Στον 3ο του φετινό τελικό (όλοι στο χώμα) θα αγωνιστεί ο Αργεντινός, Νο37 στον κόσμο, Χουάν Μονάκο μετά την νίκη του με 6-4, 6-3 επί του Γερμανού Σιμόν Γκρέουλ στους ημιτελικούς του Σαββάτου στο Βουκουρέστι. Ο 25χρονος από το Ταντίλ (κοινή καταγωγή με τον Ντελ Πότρο), έσωσε τα 4 από τα 5 break points του αντιπάλου του την ίδια ώρα που μετέτρεψε σε break τις 3 από τις 5 δικές του ευκαιρίες, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του χωμάτινου τουρνουά των 450.000 ευρώ, μετά από 1 ώρα και 31 λεπτά.

Ο Μονάκο, κόντρα στον Μοντάνιες, θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον πρώτο του φετινό τίτλο μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες σε τελικός κόντρα στον Ρομπρέδο στο Copa Telmex και απέναντι στον Σόντερλινγκ στο Swedish Open.

Όσον αφορά τον Ισπανό, ο 28χρονος άσος, Νο53 στον κόσμο, δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον qualifier συμπατριώτη του, Νο112, Σαντιάγκο Βεντούρα αλλά τελικά νίκησε με  4-6, 6-4, 6-1 τον 29χρονο αντίπαλό του και στον τελικό της Κυριακής θα διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο της καριέρας του και δεύτερο φετινό.

Σάββατο 26/9: Ημιτελικά BCR Romania Open
3-Monaco (Argentina) beat Greul (Germany) 6-4 6-3
5-Montanes (Spain) beat Ventura (Spain) 4-6 6-4 6-1