Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν χρειάστηκε να δώσει το 100% του στο court, αλλά κέρδισε ελεγχόμενα τον Λετονό Μάρτιν Πότζους δίνοντας και μαθηματικά πλέον, την 3η θέση του Group III της Ευρωαφρικανικής ζώνης, στην χώρα μας…

Πάρα τους πολύ δυνατούς ανέμους, που δυσκόλεψαν κατά πολύ το έργο του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπόρεσε να επικρατήσει στα δυο σετ του Νο485 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και κάνοντας το 2/2 για την Ελλάδα σήμερα, “έκλεισε” το tie με τη Λετονία.

Ο 21χρονος πρωταθλητής μας, επιβλήθηκε με 6-4, 6-4 του Πότζους και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Davis Cup για φέτος, μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στα μονά και μια ήττα στα διπλά.

Δεν θέλησε να μπει σε ιδιαίτερες περιπέτειες ο “Στεφ”, αλλά οι άνεμοι στο Tatoi Club τον έφτασαν στα όριά του, καθώς δεν μπορούσε να παίξει το κυριαρχικό τένις που μας έχει συνηθίσει, δίνοντας τη δυνατότητα στον Λετονό, να παραμένει για πολύ στα ράλι.

Στο εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Μάρτιν Πότζους προηγήθηκε με 1-3 και έδειξε πως μπορεί να χτυπήσει στα ίσια τον Στέφανο, ο οποίος μπήκε όχι και τόσο συγκεντρωμένος στο ματς.

Όσο περνούσε η ώρα όμως, ο Έλληνας ανέβαζε ρυθμό και τελικά κερδίζοντας τα πέντε από τα έξι επόμενα γκέιμς, κατέκτησε με 6-4 το σετ και κατ’ επέκταση πήρε μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, ένα μπρέικ ήταν αρκετό για να πάρει τη straight sets νίκη. Αυτό, το πέτυχε στο ένατο γκέιμ, εκμεταλλευόμενος το πέμπτο του μπρέικ πόιντ όσο το σκορ ήταν στο 4-4.

Αφού προηγήθηκε με 5-4 λοιπόν, σέρβιρε επιτυχημένα για το ματς και έδωσε την 3η θέση του τουρνουά στην Ελλάδα, πίσω από τις Πολωνία και Εσθονία.