Advertisement

Η παρουσία του φιναλίστ στο Roland Garros 2021 και Νο4 του φετινού ταμπλό, Στέφανου Τσιτσιπά, στο πρόγραμμα της 3ης ημέρας αγώνων του Γαλλικού Όπεν, ξεχωρίζει από όλες τις υπόλοιπες.

Ο Έλληνας τενίστας θα ριχτεί στη μάχη του 2ου Grand Slam της σεζόν, το βράδυ της Τρίτης, στο ματς που θα διεξαχθεί κάτω από τα φώτα του Philippe Chatrier.

Για όχι πριν τις 21:45GR έχει προγραμματιστεί η μονομαχία του 23χρονου Έλληνα, με τον 20χρονο Ιταλό και Νο66 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, Λορέντζο Μουζέτι.

Αυτή θα είναι η τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Τσιτσιπά να έχει το απόλυτο των νικών απέναντι στον ανερχόμενο Ιταλό, έχοντας κερδίσει με ανατροπή τον Μουζέτι στη μοναδική φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι σε χώμα, πέρυσι στη Λυών.

Ο 23χρονος Αθηναίος, θέλει να ξεκινήσει πειστικά την 6η συμμετοχή του στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros και γιατί όχι να πάει ένα βήμα πιο πέρα, μετά τον προημιτελικό του 2019, τον ημιτελικό του 2020 και τον τελικό του 2021 στο Παρίσι.

Νωρίτερα στο κεντρικό court, θα αγωνιστεί ο Νο8 του ταμπλό και πιθανός αντίπαλος του Τσιτσιπά στα προημιτελικά, Κάσπερ Ρουντ.

Μόνο εύκολο έργο δεν αναμένεται να έχει όμως, γιατί θα αντιμετωπίσει τον 37χρονο Τζο Γουιλφρίντ Τσονγκά, που αγωνίζεται στο τελευταίο τουρνουά της καριέρας του και αναμένεται να έχει στο πλευρό του, το γεμάτο Chatrier. Περίπου στις 15:00GR θα ξεκινήσει το σπουδαίο αυτό ματς.

Αμέσως μετά, στο ίδιο γήπεδο, και περίπου στις 18:00GR, ντεμπούτο θα κάνει η Νο3 του ταμπλό, Πάουλα Μπαντόσα, κόντρα στην Γαλλίδα, Φιόνα Φέρο.

Στις 12:00GR θα κάνει την πολυαναμενόμενη πρεμιέρα του και ο Νο2 τενίστας του κόσμου, Ντανίλ Μεντβέντεφ, που θα αγωνιστεί απέναντι στον χωματά Αργεντινό, Φακούντο Μπάγκνις, στο Suzanne Lenglen.

Αρίνα Σαμπαλένκα, Σιμόνα Χάλεπ, Αντρέι Ρούμπλεφ και Γιάνικ Σίνερ, θα ριχτούν επίσης στη μάχη του 1ου γύρου.

Το πρόγραμμα της Τρίτης (24/05):

Philippe Chatrier (έναρξη πρώτου αγώνα στις 13:00GR)
1) Alize Cornet v. Misaki Doi
2) Casper Ruud [8] v. Jo-Wilfried Tsonga
3) Paula Badosa [3] v. Fiona Ferro
–Όχι πριν τις 21:45–
4) Lorenzo Musetti v. Stefanos Tsitsipas [4]

Suzanne Lenglen (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Facundo Bagnis v. Daniil Medvedev [2]
2) Taylor Townsend v. Caroline Garcia
3) Hugo Gaston v. Alex De Minaur [19]
4) Chloe Paquet v. Aryna Sabalenka [7]

Simonne Mathieu (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Tessah Andrianjafitrimo v. Karolina Pliskova [8]
2) Frances Tiafoe [24] v. Benjamin Bonzi
3) Simona Halep [19] v. Nastasja Schunk
4) Pablo Carreno Busta [16] v. Gilles Simon

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Lucia Bronzetti v. Jelena Ostapenko [13]
2) Andrey Rublev [7] v. Soon-woo Kwon
3) Camila Giorgi [28] v. Shuai Zhang
4) Lucas Pouille v. Zdenek Kolar [Q]

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Emil Ruusuvuori v. Ugo Humbert
2) Jessica Pegula [11] v. Qiang Wang
3) Bjorn Fratangelo [Q] v. Jannik Sinner [11]
4) Rebecca Sramkova [LL] v. Daria Kasatkina [20]

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Danielle Collins [9] v. Viktoriya Tomova [LL]
2) Adrian Mannarino v. Federico Delbonis
3) Claire Liu v. Tamara Zidansek [24]
4) Giulio Zeppieri [Q] v. Hubert Hurkacz [12]

Court 10 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Joao Sousa v. Chun-Hsin Tseng [Q]
2) Shelby Rogers v. Tereza Martincova
3) Roberto Carballes Baena v. Oscar Otte
3) Panna Udvardy v. Fernanda Contreras Gomez [Q]

Court 11 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Ricardas Berankis v. Laslo Djere
2) Jiri Lehecka v. David Goffin
3) Irina Bara [Q] v. Yulia Putintseva
4) Madison Brengle v. Mihaela Buzarnescu [LL]

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Denis Shapovalov [14] v. Holger Rune
2) Mayar Sherif v. Marta Kostyuk
3) Oksana Selekhmeteva [Q] v. Kaja Juvan
4) Jiri Vesely v. Steve Johnson

Court 13 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Aleksandra Krunic [Q] v. Kamilla Rakhimova
2) Peter Gojowczyk v. Lorenzo Sonego [32]
3) Anhelina Kalinina v. Hailey Baptiste [Q]
4) Marco Cecchinato v. Pablo Andujar

ROLAND GARROS MEN’S SINGLES DRAW l WOMEN’S SINGLES DRAW l OOP (-1h)