“Γεμάτο” αναμένεται το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Roland Garros, με τις πρεμιέρες των Ράφα Ναδάλ, Στέφανου Τσιτσιπά και Μαρία Σάκακρη να ξεχωρίζουν. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί κόντρα στον Μάρτον Φούκτσοβικτς στο 2ο παιχνίδι του Suzanne-Lenglen (περίπου 14:30 GR), μετά την αναμέτρηση του Γιάνικ Σίνερ με τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς. 

Το μεγάλο παιχνίδι του Ράφα Ναδάλ με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα γίνει στο Philippe-Chatrier και θα είναι στο 3ο του προγράμματος, μετά τις δύο αναμετρήσεις των γυναικων, με την Όνς Ζαμπέρ να αντιμετωπίζει την Σάσια Βίκερι και την Ίγκα Σφιόντεκ να παίζει κόντρα στην Λεολιά Ζανζάν. 

Η Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστεί στο 3ο ματς του Simonne-Mathieu, μετά την αναμέτρηση της Μαρκέτα Βοντρούσοβα με την Ρεμπέκα Μασαρόβα, αλλά και το ματς του Άρθουρ Φις με τον Ματέο Αρνάλντι. 

Πρεμιέρα τη Δευτέρα θα κάνει και ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος θα παίξει κόντρα στον Ντόμινικ Κέπφερ σε ένα παιχνίδι που θα ακολουθήσει αυτό της Σάκκαρη και με το οποίο θα ολοκληρωθεί το πρόγραμμα. 

Στο βραδινό ματς της ημέρας στο Philippe-Chatrie, ο Γκαέλ Μονφίς θα αντιμετωπίσει τον Τιάγκο Σέιμπουθ Γουάιλντ.

Philippe-Chatrier (13:00 GR)

  • Sachia Vickery v. Ons Jabeur [8]
  • Iga Swiatek [1] v. Leolia Jeanjean [Q]
  • Alexander Zverev [4] v. Rafael Nadal
  • Gael Monfils v. Thiago Seyboth Wild (όχι πριν τις 21:15 GR)

Suzanne-Lenglen (12:00 GR)

  • Christopher Eubanks v. Jannik Sinner [2]
  • Marton Fucsovics v. Stefanos Tsitsipas [9]
  • Coco Gauff [3] v. Julia Avdeeva [Q]
  • Elina Svitolina [15] v. Karolina Pliskova

Simonne-Mathieu (12:00 GR)

  • Rebeka Masarova v. Marketa Vondrousova [5]
  • Matteo Arnaldi v. Arthur Fils [29]
  • Maria Sakkari [6] v. Varvara Gracheva
  • Dominik Koepfer v. Daniil Medvedev [5]

Court 14 (12:00 GR)

  • Ben Shelton [15] v. Hugo Gaston
  • Anna Kalinskaya [23] v. Clara Burel
  • Luca Van Assche v. Denis Shapovalov
  • Fiona Ferro v. Diane Parry

Court 7 (12:00 GR)

  • Daria Saville v. Jasmine Paolini [12]
  • Karen Khachanov [18] v. Sumit Nagal
  • Leylah Fernandez [31] v. Jessika Ponchet
  • Pedro Cachin v. Tommy Paul [14]

Court 6 (12:00 GR)

  • Yoshihito Nishioka v. Felix Auger-Aliassime [21]
  • Danielle Collins [11] v. Caroline Dolehide
  • Mattia Bellucci [Q] v. Frances Tiafoe [25]
  • Elisabetta Cocciaretto v. Beatriz Haddad Maia [13]

Court 4 (12:00 GR)

  • Anastasia Potapova v. Kamilla Rakhimova
  • Jozef Kovalik [LL] v. Marcos Giron
  • Filip Misolic [Q] v. Christopher O’Connell
  • Harriet Dart v. Linda Noskova [27]

Court 5 (12:00 GR)

  • Alexander Shevchenko v. Aslan Karatsev
  • Anhelina Kalinina v. Camila Osorio
  • Yuliia Starodubtseva v. Cristina Bucsa
  • Dusan Lajovic v. Roman Safiullin

Court 8 (12:00 GR)

  • Max Purcell v. Henri Squire [Q]
  • Francisco Cerundolo [23] v. Yannick Hanfmann
  • Bianca Andreescu v. Sara Sorribes Tormo
  • Julia Riera [Q] v. Irina-Camelia Begu

Court 9 (12:00 GR)

  • Liudmila Samsonova [17] v. Magda Linette
  • Gustavo Heide [Q] v. Sebastian Baez [20]
  • Thiago Monteiro [Q] v. Miomir Kecmanovic
  • Bernarda Pera v. Nao Hibino

Court 12 (12:00 GR)

  • Emil Ruusuvuori v. Soon-woo Kwon
  • Viktoriya Tomova v. Ekaterina Alexandrova [16]
  • Panna Udvardy [LL] v. Anastasia Pavlyuchenkova [20]
  • Daniel Elahi Galan v. Lorenzo Musetti [30]

Court 13 (12:00)

  • Oceane Dodin v. Kayla Day
  • Cameron Norrie [32] v. Pavel Kotov
  • Fabio Fognini v. Botic Van De Zandschulp
  • Elsa Jacquemot v. Ana Bogdan

 ROLAND GARROS MEN’S SINGLES DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (-1h)

Video highlights
Previous articleΜόγια: “Ο Ράφα θα παίξει μέχρι θανάτου”
Next articleRoland Garros: Ζόρικη πρεμιέρα για Ρούμπλεφ (vid)