Η Άσλει Μπάρτι είναι η νέα πρωταθλήτρια του Australian Open. Η κορυφαία τενίστρια της χώρας, κατέκτησε τον 3ο Grand Slam τίτλο της καριέρας της και πρώτο στην πατρίδα της, κερδίζοντας με 2-0 σετ την πρωτάρα σε Major τελικό, Ντάνιελ Κόλινς.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από ένα απαιτητικό παιχνίδι όπου πάλεψε κυριως με το δικό της άγχος και πίεση, επιβλήθηκε 6-3, 7-6(2) της αντιπάλου της και πέτυχε την 3η της νίκη σε ισάριθμους τελικούς Grand Slam που έχει αγωνιστεί (French Open 2019, Wimbledon 2021).

Έτσι, η Μπάρτι έγινε η πρώτη Αυστραλέζα που κατακτά το Australian Open μετά από 44 χρόνια (1978) και επιβεβαίωσε ότι τα τελευταία τρία χρόνια, δεν έχει αντίπαλο στο γυναικείο tour.

Η Μπάρτι παρουσιάστηκε λίγο νευρική, λόγω της μεγάλης πίεσης για τον τίτλο μπροστά στους συμπατριώτες της, ωστόσο έπαιξε όσο έπρεπε για να καταβάλει την αντίσταση της Ντάνιελ Κόλινς μετά από 1 ώρα και 27 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena.

30 winners, πέντε εκ των οποίων 10 με άσο και 22 αβίαστα λάθη ο απολογισμός της 25χρονης Αυστραλέζας η οποία έχασε τον ρυθμό της για μεγάλο διάστημα στο 2ο σετ όπου χρειάστηκε να επιστρέψει από το 1-5 games κάτω για να φτάσει στη νίκη.

Ένα break ήταν αρκετό για την Άσλει Μπάρτι ώστε να κατακτήσει το εναρκτήριο σετ του τελικού. Η Αυστραλέζα πέτυχε το καθοριστικό break στο 6ο game (4-2) και διατηρώντας με έλεγχο το σερβίς της, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Μόλις έναν πόντο πίσω από το πρώτο της σερβίς (15/16) έχασε η Μπάρτι στο 1ο σετ.

Στο 2ο σετ, η Ντάνιελ Κόλινς έπαιξε πιο επιθετικά και περιόρισε την Μπάρτι σε παθητικό ρόλο. Η Αμερικανίδα, Νο30 στον κόσμο, πέτυχε δύο breaks στο 2ο (2-0) και 6ο game (5-1), όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτό το μεγάλο προβάδισμα και να οδηγήσει στο 3ο σετ το ματς.

Η Μπάρτι, με αντεπίθεση διαρκείας και αφού δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να σερβίρει δύο φορές για την ισοφάριση, έστειλε το σετ στο tie break και εκεί ήταν αλάνθαστη, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

AO MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)

Previous articleAustralian Open: Οι πρωταθλητές στα Juniors (vids)
Next articleΜπάρτι: “Ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα” (vid)