Η Αρίνα Σαμπαλένκα επέστρεψε με ήττα στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της μετά το Αμερικανικό Όπεν, καθώς δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Βάρβαρα Λεπτσένκο, στον 1ο γύρο του Coupe Banque Nationale στον Καναδά…

Οδυνηρό αποκλεισμό από τον 1ο γύρο του τουρνουά στο Κεμπεκ του Καναδά γνώρισε το Νο1 του ταμπλό Αρίνα Σαμπαλένκα, η οποία έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο, με μια ενδεχόμενη καλή πορεία της στον θεσμό, τις θέσεις που οδηγούν στα WTA Finals της Σιγκαπούρης.

Η Λευκορωσίδα δεν κέρδισε καν σετ απέναντι στην Αμερικανίδα Βάρβαρα Λεπτσένκο, η οποία επιβλήθηκε μετά από 1 ώρα και 32 λεπτά με 6-4, 7-6(5), αν και χρειάστηκε να εκμεταλλευτεί το τρίτο της ματς πόιντ για να φύγει με τη νίκη.

Πέραν της Σαμπαλένκα, πρόωρο αποκλεισμό από τον 1ο γύρο της διοργάνωσης γνώρισε και η Λούσι Σαφάροβα, εκ των φαβορί για καλή πορεία στο Κεμπεκ και Νο6 του ταμπλό στο τουρνουά.

Η Τσέχα πρωταθλήτρια, ηττήθηκε από την Ονς Τζαμπέρ, κοπέλα από την Τυνησία, μετά από τρία πολύ κλειστά σετ. Η Τζαμπέρ επιβλήθηκε με 7-6(4), 3-6, 7-5 μετά από δυο ώρες μάχης.

Τέλος, η αδερφή της Καρολίνα Πλίσκοβα, Κριστίνα, δεν τα κατάφερε ούτε αυτή στον 1ο γύρο καθώς ηττήθηκε από την Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα με 6-3, 7-6(6), αν και στο τάι μπρέικ του δευτέρου σετ προηγήθηκε… 3-6!

Τρίτη 11/9: Coupe Banque Nationale 1ος Γύρος

Lepchenko (USA) beat 1-Sabalenka (Belarus) 6-4, 7-6(5)
Jabeur (Tunisia) beat 6-Safarova (Czech Republic) 7-6(4), 3-6, 7-5
Pegula (USA) beat Kr.Pliskova (Czech Republic) 6-3, 7-6(6)
Garcia Perez (Spain) beat Rodina (Russia) 4-6, 6-3, 6-1
Govortsova (Belarus) beat Ahn (USA) 6-1, 6-4
Abanda (Canada) beat Martincova (Czech Republic) 4-6, 6-2, 6-2
Bouzkova (Czech Republic) beat Karatancheva (Bulgaria) 6-2, 6-1