Ρόντικ-Φέντερερ Υπό το βλέμμα της αρραβωνιαστικιά του και τη συμπαράσταση αρκετών συμπατριωτών του, ο Άντι Ρόντικ επικράτησε 2-1 σετ του Ρότζερ Φέντερερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Sony Ericsson Open όπου θα αντιμετωπίσει το Νικολάι Νταβιντένκο ο οποίος λίγο νωρίτερα έκανε περίπατο κόντρα στον Τιπσάρεβιτς.

Ο Άντι Ρόντικ ευτύχησε να πάρει το 1ο σετ στη διαδικασία του tie break με 7-4 ωστόσο ένα break του Φέντερερ στο 2ο σετ ήταν αρκετό για τον Ελβετό να ισοφαρίσει σε 1-1 (6-4). Ο τελικός λόγος, όμως, ανήκε στον Ρόντικ ο οποίος πραγματοποιώντας το μοναδικό break στο σερβίς του Ελβετού κατέκτησε το 3ο σετ και με συνολικό σκορ 7-6(4), 4-6, 6-3 πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Μαϊάμι στοχεύοντας στη 2η κατάκτηση του τροπαίου μετά από αυτή το 2004.

Ο Φέντερερ έβγαλε μόνος τα μάτια του όταν έκανε δύο τραγικά λάθη στο 8ο game του 3ου σετ δίνοντας τριπλή ευκαιρία στον Ρόντικ να "σπάσει" το σερβίς του και να πάρει προβάδισμα νίκης. Ο Αμερικανός δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλευτη και στο επόμενο game σέρβιρε για τη νίκη όπου ήρθε με έναν από τους πολλούς "θανατηφόρους" άσους που εξαπέλυσε κατά τη διάρκεια του ματς.

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία απολύτως δυσκολία, ο Νικολάι Νταβιντένκο ξεπέρασε το εμπόδιο του Γιάνκο Τιπσάρεβιτς και προκρίθηκε στον ημιτελικό γύρο του Sony Ericsson Open. Ο Ρώσος, Νο4 στον κόσμο, συνέχισε τις εκπληκτικές του εμφανίσεις στο Μαϊάμι και διεύψευσε όσους υποστήριζαν ότι ο αγώνας με τον Τιπσάρεβιτς θα ήταν ντέρμπι. Ο 23χρονος Σέρβος πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση και δίκαια έχασε 6-1, 6-2 από το Νταβιντένκο με τον Ρώσο να φωνάζει "παρών" σε ένα σπουδαίο τουρνουά μετά από αρκετό καιρό σε χειμερία νάρκη.