Ράφαελ Ναδάλ και Νταβίντ Φερέρ ολοκλήρωσαν με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τον θρίαμβο της Ισπανίας στον τελικό του Davis Cup. Μετά τις σπουδαίες νίκες τους την Παρασκευή, Ναδάλ και Φερέρ νίκησαν τους Χάγιεκ και Ντλούι την Κυριακή ανεβάζοντας το σκορ απέναντι στους Τσέχος στο επιβλητικό και αδιαμφισβήτητο 5-0.

Ο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος την Παρασκευή άνοιξε τον χωρό νικώντας με 3-0 σετ τον Τόμας Μπέρντιχ έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση, την Κυριακή δεν χρειάστηκε να δώσει τον καλύτερό του εαυτό για να νικήσει τον Γιαν Χάγιεκ με 6-3, 6-4 στον 4ο αγώνα του tie με τους Τσέχους. Ο 23χρονος Ισπανός δεν έπαιξε σπουδαίο τένις, πραγματοποιώντας πολλά αβίαστα λάθη (28) ωστόσο αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικός, μετουσιώνοντας σε break και τις 2 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο ματς, στο 2ο game του 1ου σετ (2-0) και στο 9ο (5-4) του 2ου.

Λίγο αργότερα, ο Νταβίντ Φερέρ που την Παρασκευή είχε πετύχει επική ανατροπή απέναντι στον Ράντεκ Στέπανεκ, χρειάστηκε μόλις 58 λεπτά για να νικήσει με 6-4, 6-2 τον Λούκας Ντλούι δίνοντας πανηγυρικές διαστάσεις στην ήδη τεράστια επιτυχία των Ισπανών οι οποίοι πανηγύρισαν τον 4ο τίτλο Davis Cup της ιστορίας τους και τον 2ο διαδοχικό μετά τον περσινό στην Αργεντινή.

Κυριακή 6/12: 3η ημέρα Davis Cup Final
Nadal (Spain) beat Hajek (Cz.Republic) 6-3 6-4
Ferrer (Spain) beat Dlouhy (Cz.Republic) 6-4 6-2

Σάββατο 5/12: 2η ημέρα Davis Cup Final
Lopez/Verdasco (Spain) beat Stepanek/Berdych (Cz.Republic) 7-6(7) 7-5 6-2

Παρασκευή 4/11: 1η ημέρα Davis Cup Final
Nadal (Spain) beat Berdych (Cz.Republic) 7-5, 6-0, 6-2
Ferrer (Spain) beat Stepanek (Cz.Republic)  1-6 2-6 6-4 6-4 8-6