Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί για τον τίτλο στο Tianjin Open. Καρολίνα Πλίσκοβα και Αρίνα Σαμπαλένκα κατέκτησαν άνετες νίκες και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του θεσμού…

Η Καρολίνα Πλίσκοβα όχι απλά δεν δυσκολεύτηκε, όπως στον 1ο γύρο του Tianjin Open, όμως κατέκτησε μια από τις πιο άνετες νίκες της τη φετινή χρονιά, κερδίζοντας της Πολόνα Χέρσογκ με 6-1, 6-2, για την φάση των “16” της διοργάνωσης.

Η Τσέχα, Νο1 του ταμπλό στην Κίνα αυτήν την εβδομάδα, επιβλήθηκε εύκολα της Σλοβένας και “σφράγισε” το εισιτήριό της για τα προημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα της Μπάρμπορα Κρεζκίκοβα με την Κέιτι Μπουλτέρ.

Η Αρίνα Σαμπαλένκα από την πλευρά της, επίσης ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο Tianjin Open, επικράτησε με 6-1, 6-3 της Πολωνής Μάγδα Λινέτ και πλέον περιμένει την αναμέτρηση της Μισάκι Ντόι με την Τιμέα Μπαζίνσκι για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της στην φάση των “8”.

Στα υπόλοιπα σημερινά ματς, η Σου Γουέι Χσιέχ από την Ταϊπέι, κέρδισε την 21χρονη Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα με 6-2, 2-6, 6-2 και περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Μέρτενς-Τσεπέλοβα για να μάθει με ποιον θα αγωνιστεί την Παρασλευή.

Τέλος, η Πέτρα Μάρτιτς αν κι έμεινε πίσω με σετ από την νεαρή Κινέζα Λίου, τελικά βρήκε τον τρόπο και προκρίθηκε στα προημιτελικά με νίκη στα τρία σετ (2-6, 6-0, 6-1), και περιμένει το Νο2 του ταμπλό, Καρολίν Γκαρσία, στα προημιτελικά.

Τετάρτη 10/10: Προημιτελικά Tianjin Open

Ka. Pliskova (Czech Republic) beat Hercog (Slovenia) 6-1, 6-2
Sabalenka (Belarus) beat Linette (Poland) 6-1, 6-3
Martic (Croatia) beat Liu (China) 2-6, 6-0, 6-1
Hsieh (Taipei) beat Kudermetova (Russia) 6-2, 2-6, 6-2