Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έσωσε δύο match point του συγκινητικού Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Rome Masters μετά από έναν ανεπανάληπτο αγώνα, ίσως τον καλύτερο της χρονιάς!

Δεν θέλουμε να…παινέψουμε το σπίτι ματς, αλλά τέτοιες ματσάρες μόνο το τένις!

Όποτε συναντιούνται αυτοί οι δύο, πάντα κάτι συμβαίνει και παράγουν…έπη!

Ακόμα και τώρα που ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο έπαιζε το μόλις τρίτο του τουρνουά φέτος ενώ ο Νόμε βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση τις τελευταίες δύο εβδομάδες.

Οι δυο τους έδωσαν ξανά μία απίθανη παράσταση τένις στο, ίσως, ποιοτικότερο ματς της σεζόν στο οποίο ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο έφτασε ένα…forehand ρουτίνας μακριά από μια ανεπανάληπτη νίκη!

Ανεπανάληπτη γιατί το να κερδίσεις έναν φορμαρισμένο Τζόκοβιτς στο χώμα στο μόλις τρίο σου τουρνουά στη σεζόν απαιτεί πολλά κιλά…τένις και άλλες αρετές!

Ο 30χρονος Αργεντινός είχε δύο match point στο 6-4 του tie break του δεύτερου σετ όταν και αστόχησε σε ένα forehand που βάζει και στον…ύπνο του, αλλά κάτω από την απίστευτη πίεση και συγκίνηση ενός αγώνα δεν τα κατάφερε.

Ο Τζόκοβιτς, μία κατηγορία μόνος του στο να σώζει match point, έσωσε το δεύτερο με ένα αψεγάδιαστο dropshot και έστειλε τελικά ένα ήδη επικό ματς σε τρίτο σετ το οποίο και κέρδισε με 4-6, 7-6(6), 6-4 μετά από τρεις ώρες μάχης που άφησαν το κοινό χορτασμένο από συναισθήματα και τένις!

Διατήρησε έτσι, διά πυρός και σιδήρου πραγματικά, το αήττητο που “τρέχει” από την αρχή της Μαδρίτης και μετά ο Νόβακ Τζόκοβιτς που ελπίζει σε μια πιο…γρήγορη νίκη στον ημιτελικό κόντρα στον Ντιέγο Σβάρτζμαν ώστε να του μείνουν δυνάμεις για έναν ενδεχόμενο τελικό κόντρα σε έναν εκ των Ναδάλ-Τσιτσιπά.

Νικητής όμως της αναμέτρησης, παρά την ήττα, θα πρέπει να θεωρείται και ο Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο.

Το να φτάσει τόσο κοντά στο να κερδίσει τον Τζόκοβιτς, μία νίκη που θα άξιζε πέρα για πέρα, στο μόλις τρίτο του τουρνουά στη σεζόν και δη στο χώμα που δεν είναι η καλύτερη του επιφάνεια, είναι από μόνο του ένα σημάδι τρομακτικής προόδου αυτού του συγκινητικού αθλητή.

Που κάθε φορά μας κάνει να πιστέψουμε ότι γεννήθηκε για να…χάνει επικά ματς κόντρα στον Τζόκοβιτς!

Ελάχιστοι άνθρωποι πριν από το ματς, πιθανώς ούτε ο ίδιος ο “Πύργος” θα πόνταραν στο ότι ο Ντέλπο θα μπορούσε να προβληματίσει πολύ έναν φορμαρισμένο Τζόκοβιτς στον προημιτελικό της Ρώμης.

Και όμως, ο Ντελ Πότρο έπιασε ένα τρομερό επίπεδο απόδοσης σχεδόν σε όλο το ματς, αιφνιδίασε ξεκάθαρα τον Νόλε και ίσως τον ίδιο του τον εαυτό προηγούμενος με σετ και έχοντας και τα match point στο τέλος του tie break.

Δεν είχε μόνο το forehand σε τρομερή μέρα.

Ακόμα και το πολύπαθο backhand του Αργεντινού άντεχε διαρκώς σε μεγάλας διάρκειας ράλι και πίεση που του άσκησε ο Νόλε βγάζοντας μάλιστα και μερικές καταπληκτικές ευθείες που άλλαζαν εντελώς τη ροή του πόντου.

Και μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ, κατάφερνε με αριστουργηματικό τρόπο να σώζει το ένα μετά το άλλο τα break point του Νόλε!

0/8 break point έγραφε το κοντέρ για τον Σέρβο μέχρι να καταφέρει επιτέλους να σπάσει το σερβίς του Ντελ Πότρο στα μέσα του δεύτερου σετ και αυτό έγινε με μια παράξενη αναπήδηση της μπάλας στο χώμα με συνέπεια ο “Πύργος” να βρει αέρα!

Νωρίτερα στο πρώτο σετ, ο Ντέλπο έσωσε έξι break point του Τζόκοβιτς και με ένα δικό του σπάσιμο σερβίς κατάφερε να φέρει το πρώτο “πλήγμα” στο κορμί και το μυαλό του Νόλε δίνοντας ήδη διαστάσεις μεγάλης μάχης στο ματς.

Τελικά, ο Τζόκοβιτς μάζεψε τα κομμάτια και κατάφερε, έστω και με αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο, να κάνει το πρώτο του break στο ματς και να προηγηθεί με 5-2 στο δεύτερο σετ και φαινόταν ότι καθαρίζει την υπόθεση ισοφάριση!

Αμ δε!

Ο παράξενος τρόπος που υπέστη το break “θύμωσε” τον Ντελ Πότρο που μετέτρεψε τα νεύρα του σε πείσμα να ισορροπήσει την κατάσταση και τα κατάφερε!

Με επικό τρόπο έκανε το 2-5 5-5, και τελικά οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν σε tie break με επικό φινάλε…

Ο Ντέλπο είχε το προβάδισμα που πήρε διαστάσεις mini break στο 5-3 και στο 6-4 δίνοντας του δύο match point, το πρώτο στο σερβίς του.

Εκεί έβγαλε πρώτο σερβίς με τον Τζόκοβιτς να κάνει μία χαμηλή αλλά ρηχή επιστροφή και το “πιστό” forehand του Ντέλπο τον “πρόδωσε”.

Σημάδεψε έξω και ο Νόλε κατάφερε να σώσει το δεύτερο match point με ένα χαρακτηριστικό του dropshot δείγμα και του δικού του θάρρους και άγνοιας κινδύνου.

Ακολούθησαν ακόμα δύο αβίαστα λάθη με το forehand (!) του Ντελ Πότρο και ο Τζόκοβιτς ξέσπασε έχοντας επιστρέψει από τους…νεκρούς πραγματικά ισοφαρίζοντας το ματς!

Όλα έδειχναν ότι οι δυνάμεις, πνευματικές και σωματικές, θα εγκατέλειπαν τελικά τον Ντελ Πότρο αλλά δεν κατάλαβε και πάλι τίποτα!

Ο Αργεντινός συνέχισε να ταλαιπωρεί τον Τζόκοβιτς και στο τρίτο σετ φθάνοντας μάλιστα σε τρία break point στο 2-1 όπου και πάλι όμως πλήρωσε λάθη με το forehand και δεν κατάφερε να πάρει πιο μεγάλο προβάδισμα.

Ο Τζόκοβιτς που εν τω μεταξύ έδινε τη δική του μάχη επιβίωσης έκανε την αναμενόμενη κίνηση-ματ του.

Έσπασε δίχως πολλά-πολλά το σερβίς του Ντελ Πότρο (ξανά τραγικό αβίαστο του Ντέλπο με το forehand), και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε ξανά στο σερβίς του για να πάρει μία απίστευτα δύσκολη νίκη κόντρα σε έναν καλό του φίλο και άνθρωπο που εκτιμά πολύ.

Ήταν το καλύτερο φινάλε μιας μέρας που σημαδεύτηκε από την απόσυρση του Ρότζερ Φέντερερ από το ματς με τον Στέφανο Τσιτσιπά αλλά το τελευταίο ματς της μέρας αποζημίωσε και με το παραπάνω τους φίλους του αθλήματος…

Παρασκευή, 17/5: Προημιτελικοί Rome Masters