Μεγάλη νίκη και ανατροπή σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο ημιτελικό του Astana Open κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας παίζοντας συγκεντρωμένα και προσηλωμένα μέχρι το τέλος, επιβλήθηκε 4-6, 6-4, 6-3 του αντιπάλου του και σφράγισε το πρώτο, χρονικά, εισιτήριο για τον τελικό του ATP 500 τουρνουά στο Καζακστάν, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς!

Το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, σημείωσε την 6η νίκη του σε 10 αναμετρήσεις με τον Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στον 23ο τελικό της καριέρας του, όπου την Κυριακή θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο του.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ματς για τον Αντρέι Ρούμπλεφ ο οποίος μπήκε πολύ επιθετικά και πέτυχε break μόλις στο εναρκτήριο game της ημιτελικής αναμέτρησης, αιφνιδιάζοντας τον Στέφανο.

Ο Ρώσος, έσωσε στη συνέχεια και τα τρία break points που δημιούργησε ο Τσιτσιπάς, δύο εκ των οποίων την ώρα που σέρβιρε στο 5-4 για την κατάκτηση του σετ και μετά από 44 λεπτά αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 6-4.

Με το ίδιο, περίπου, νόμισμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς πλήρωσε τον Ρούμπλεφ στο 2ο σετ. Ο Έλληνας άσος βελτίωσε αισθητά το σερβίς του, έσωσε το ένα και μοναδικό break point του Ρώσου στο δεύτερο κομμάτι και με break στο τελευταίο game, έκανε το 6-4 και την ισοφάριση στα σετ.

Το ίδιο προσηλωμένος και συγκεντρωμένος ήταν και στο καθοριστικό σετ ο Τσιτσιπάς ο οποίος αφού έσωσε άλλα δύο break points του Ρούμπλεφ, εκμεταλλεύτηκε τη μια και μοναδική ευκαιρία για break, κάνοντας το “σπάσιμο” στο 9ο game (5-4).

Στη συνέχεια, πήρε τις μπάλες και σέρβιρε επιτυχημένα για τη νίκη, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή του μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά.

ASTANA OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (+3h)

Previous articleΤο fair play του Ρούμπλεφ στον Στέφανο (vid)