Advertisement

To όνομα του Νόβακ Τζόκοβιτς βρισκόταν αρχικά στο πρόγραμμα της 1ης ημέρας των αγώνων του Australian Open, όμως ο Σέρβος έχασε τη μάχη με το Υπουργείο Μετανάστευσης στο δικαστήριο της Κυριακής, απελάθηκε από την Αυστραλία και αποχώρησε τελικά από το πρώτο Major του 2022.

Το Order of Play της Δευτέρας, καθυστέρησε πολύ να δοθεί στη δημοσιότητα καθώς οι Αυστραλοί διοργανωτές περίμεναν μήπως υπάρχει εξέλιξη από το Δικαστήριο στην υπόθεση Τζόκοβιτς, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύγχυση στο Melbourne Park.

Η Μαρία Σάκκαρη θα ανοίξει το πρόγραμμα στη Rod Laver Arena (02:00GR) αντιμετωπίζοντας τη Γερμανίδα, Νο285 της παγκόσμιας κατάταξης, Τατιάνα Μαρία, στο ντεμπούτο της σε Slam για φέτος.

Επίσης, στο κεντρικό court θα παίξουν Οσάκα-Οσόριο Σεράνο (04:00GR) και Ράφαελ Ναδάλ-Μάρκος Γκιρόν (06:00GR), πριν μπει στη μάχη η Νο1 τενίστρια του πλανήτη, Άσλεϊ Μπάρτι, αντιμετωπίζοντας την Λέσια Τσουρένκο (10:00GR).

Στο τελευταίο παιχνίδι του Court 3 θα παίξει ο Θανάσης Κοκκινάκης με τον qualifier Γιάνικ Χάφμαν και ο νικητής διασταυρώνεται με τον Ναδάλ στο 2ο γύρο του Όπεν.

To πρόγραμμα στα τρία κεντρικά courts:

ROD LAVER ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
Tatjana Maria (Germany) v 5-Maria Sakkari (Greece)
Camila Osorio (Colombia) v 13-Naomi Osaka (Japan)
Marcos Giron (U.S.) v 6-Rafa Nadal (Spain)

Όχι πριν τις 10:00GR
1-Ash Barty (Australia) v Lesia Tsurenko (Ukraine)
1-Novak Djokovic (Serbia) v Miomir Kecmanovic (Serbia)

MARGARET COURT ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
Fiona Ferro (France) v 15-Elina Svitolina (Ukraine)
Brandon Nakashima (U.S.) v 7-Matteo Berrettini (Italy)
Wang Qiang (China) v 18-Coco Gauff (U.S.)

Όχι πριν τις 10:00GR
3-Alexander Zverev (Germany) v Daniel Altmaier (Germany)
Ajla Tomljanovic (Australia) v 8-Paula Badosa (Spain)

JOHN CAIN ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
Laslo Djere (Serbia) v 14-Denis Shapovalov (Canada)
10-Hubert Hurkacz (Poland) v Egor Gerasimov (Belarus)
11-Sofia Kenin (U.S.) v Madison Keys (U.S.)

Όχι πριν τις 10:00GR
Feliciano Lopez (Spain) v John Millman (Australia)

AO MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)