Ο Ράφαελ Ναδάλ είχε δηλώσει νωρίτερα στην εβδομάδα ότι το επόμενο τουρνουά μετά από μια μεγάλη επιτυχία, είναι πάντα δύσκολο. Κάτι ήξερε ο 22χρονος Ισπανός και ο Σιμόνε Μπολέλι του έβγαλε το λάδι στην επανεμφάνισή του μετά τον θρίαμβο της Μελβούρνης. Επόμενος αντίπαλος στo Ρότερνταμ ο Βούλγαρος, Γκριγκόρ Ντιμίτροφ.

Άπειρες ευκαιρίες για break, 3 match points, νεύρα, αστοχία και ένας άξιος αντίπαλος, συνέθεσαν την πρώτη εμφάνιση του Ράφαελ Ναδάλ μετά την κατάκτηση του πρώτου Grand Slam της σεζόν στην Αυστραλία. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και του ταμπλό στο ABN AMRO του Ρότερνταμ, έχυσε πολλά κιλά ιδρώτα και χρειάστηκε 2 ώρες και 25 λεπτά για να κάμψει τελικά την αντίσταση του 23χρονου Ιταλού με 4-6, 6-2, 7-5.

Ο Μπολέλι αφού έσωσε και τα 2 break points του Ναδάλ στο 1ο σετ, χρειάστηκε μόλις μια ευκαιρία για να φτάσει πρώτος στα 6 games και να κατακτήσει το εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα με 6-4, δημιουργώντας προβληματισμό στο απέναντι court.

Προσωρινά όμως καθώς ο Ράφα μπήκε αποφασισμένος στο 2ο σετ να αποκαστήσει την τάξη και τα κατάφερε περίφημα, πετυχαίνοντας δύο break και φτάνοντας εύκολα στο 6-2 και στην ισοφάριση στα σετ.

Ο Ναδάλ, έχοντας σε καλή ημέρα το σερβίς του (9 άσοι), δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα στα service games του ενώ έψαχνε μανιωδώς  το πολυπόθητο break που θα του χάριζε τη νίκη. Στο 2ο game του 3ου σετ, ο Ισπανός σπατάλησε ούτε λίγο ούτε πολύ, 7 ευκαιρίες για break ενώ στο 5-4, έχασε άλλα δύο match points. Και εκεί που όλα έδειχναν tie break, ο Ράφα εκμεταλεύτηκε την 9η ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 3ο σετ και "έσπασε" το σερβίς του Μπολέλι φτάνοντας στην αγχωτική νίκη.

Στους "16" της διοργάνωσης ο Ναδάλ θα αντιμετωπίσει τον Βούλγαρο, Νο478 στον κόσμο, Γκριγκόρ Ντιμίτροφ ο οποίος στην πρεμιέρα έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Τσέχο, Τόμας Μπέρντιχ.

Τετάρτη 11/2: 1oς γύρος ABN AMRO
1-Νadal (Spain) beat Bolelli (Italy) 4-6 6-2 7-5
7-Tsonga (France) beat Huta Galung (Netherlands) 7-6(4) 7-6(4)
Gicquel (France) beat Korolev (Russia) 3-6 6-3 6-2
4-Simon (France) beat Kohlschreiber (Germany) 7-5 7-6(1)
Ancic (Croatia) beat Schuettler (Germany) 7-5 6-2
Llodra (France) beat Karlovic (Croatia) 4-6 6-3 6-4
Youzhny (Russia) beat Ferrer (Spain) 6-2 3-6 6-2