Ο Ρότζερ Φέντερερ δυσκολεύτηκε μόλις για ένα σετ κόντρα στον Νταβίντ Γκοφάν, και παίζοντας διαστημικά στο δεύτερο κομμάτι του τελικού στο Χάλε, κατέκτησε τον 10ο τίτλο του στην διοργάνωση…

Μπορεί πέρυσι ο Μπόρνα Τσόριτς να χάλασε το πάρτι του Ρότζερ Φέντερερ στον τελικό του Χάλε, αλλά ο Ελβετός επέστρεψε δυνατότερος το 2019 και κατέκτησε το τρόπαιο στο Noventi Open, κερδίζοντας στα δυο σετ τον Νταβίντ Γκοφάν στον τελικό.

Μετά από μιάμιση ώρα αγώνα, ο 37χρονος “Βασιλιάς” μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση, έπειτα από το πρώτο, αρκετά απαιτητικό σετ.

Τελικό σκορ 7-6(2), 6-1 και τίτλος Νο102 για τον κορυφαίο όλων των εποχών, που συνεχίζει να γράφει ιστορία και δείχνει έτοιμος για μεγάλα πράγματα στο φετινό Wimbledon, μιας και το παιχνίδι του στο γρασίδι είναι εξαιρετικό.

Πλέον, ο Ρότζερ βρίσκεται μόλις επτά τίτλους πίσω από τον Τζίμι Κόνορς που κρατάει το ρεκόρ κατακτήσεων στην Open Era έχοντας 109.

Με δεδομένο ότι θα αγωνιστεί και του χρόνου στο Tour, τουλάχιστον μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ο Φέντερερ γίνεται φαβορί για να τον φτάσει, αν όχι και να τον ξεπεράσει.

Όσον αφορά τον σημερινό τελικό, ο Γκοφάν ήταν υπέρμετρα απειλητικός στα πρώτα γκέιμς και ευτύχησε να προηγηθεί με 0-40 στο σερβίς του Ελβετού, όταν το σκορ ήταν στο 2-2.

Όμως, ο Φέντερερ δεν ήθελε να μπει σε μεγάλες περιπέτειες εξ΄αρχής και κατάφερε να επιστρέψει από την πολύ δύσκολη θέση και να κρατήσει την ισορροπία στον τελικό (3-2).

Το σετ συνεχίστηκε και έφτασε μέχρι το τάι-μπρέικ χωρίς να εμφανιστεί άλλο μπρέικ πόιντ. Στη ρώσικη ρουλέτα όμως, ο Ελβετός ήταν πιο ψύχραιμος, εκμεταλλεύτηκε αρκετά λάθη του αντιπάλου του και πήρε από νωρίς προβάδισμα για το 1-0.

Αφού προηγήθηκε με 5-1, “έκλεισε” όμορφα το σετ με 7-2 και έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του 10ου τίτλου του στο Χάλε.

Αυτός, δεν άργησε να έρθει τελικά. Μπορεί να χρειάστηκε μια ώρα για να κάνει δικό του το εναρκτήριο κομμάτι του τελικού, όμως στο δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικός. Ο Γκοφάν τα είχε… χαμένα και έτσι μόλις 31 λεπτά ήταν αρκετά για να πάρει το ματς με straight-sets.

Μετρώντας 3/6 μπρέικ πόιντς, ο Ρότζερ “έσπασε” τρεις φορές το σερβίς του Γκοφάν και με 6-1 τελείωσε την υπόθεση τίτλος, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του υπ΄αριθμόν 102 τροπαίου της καριέρας του.

Κυριακή 23/6: Τελικός Noventi Open, Halle
Federer (Switzeland) beat Goffin (Belgium) 7-6(2), 6-1