Είδηση πρέπει να αποτελεί, το γεγονός ότι ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στο Αυστραλιανό Όπεν, δίχως να απολέσει σετ…

Ο Γερμανός τενίστας, μπορεί να μην πέρασε και το πιο εύκολο βράδυ του στο court, όμως είχε τις απαραίτητες λύσεις για να επικρατήσει του Μάρκο Τσεκινάτο, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του Major της Μελβούρνης.

Μετά από δυόμιση ώρες αγώνα, ο Ζβέρεφ επιβλήθηκε του Ιταλού, Νο77 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, με σκορ 6-4, 7-6(4), 6-3 και περιμένει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Κάσπερ Ρουντ και τον Ιγκόρ Γκερασίμοβ, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Ο Ζβέρεφ έμεινε πίσω με μπρέικ και στα τρία σετ της αναμέτρησης, όμως παρ’ όλα αυτά, επέδειξε ψυχραιμία σε πολλές κρίσιμες στιγμές, έβγαλε το καλύτερό του τένις όποτε χρειάστηκε και απέφυγε τον… μαραθώνιο.

Άξιο αναφοράς, το γεγονός ότι ο Νο7 τενίστας του κόσμου έπαιξε 109 πόντους πίσω από το σερβίς του, με τους 92(!) να είναι πίσω από 1ο σερβίς. Απίστευτα ποσοστά για Ζβέρεφ.

Εκμεταλλευόμενος 5/12 ευκαιρίες για μπρέικ που δημιούργησε, ανάγκασε τον Τσεκινάτο να ηττηθεί χωρίς να πάρει σετ, μιας και είχε μόλις 3/12 μπρέικ πόιντς.

Ο Ιταλός, προηγήθηκε με 2-4 στο πρώτο σετ, με 3-5 στο δεύτερο και με 0-1 στο τρίτο, όμως καμία από τις παραπάνω φορές, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά του. Αν και είχε τις ευκαιρίες να το κάνει.

AUSTRALIAN OPEN MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)