8η νίκη σε 10 παιχνίδια τη φετινή σεζόν για τον ανερχόμενο Κορεντάν Μουτέ που εντυπωσιάζει στο χώμα της Κόρντομπα

Ο NextGen τενίστας, Κορεντάν Μουτέ, συνεχίζει το εντυπωσιακό ξεκίνημα στη σεζόν, κερδίζοντας το Νο22 του κόσμου, Γκουίντο Πέγια για το 2ο γύρο του Cordoba Open της Αργεντινής.

Το Νο70 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από συναρπαστική μάχη με τον πιο έμπειρο Αργεντίνο, επικράτησε 6-7(4), 7-5, 6-3 του αντιπάλου του και θα αγωνιστεί στο 2ο προημιτελικό του σε ATP τουρνουά για φέτος, μετά την τρελή κούρσα μέχρι τον τελικό του Qatar Open, στην πρώτη εβδομάδα της νέας σεζόν.

Ο 20χρονος Γάλλος, προηγήθηκε 4-0 στο 2ο σετ, όμως ο Πέγια με πέντε συνεχόμενα κερδισμένα games, βρέθηκε να σερβίρει για τη νίκη στο 5-4, πριν ο Γάλλος καταφέρει να στείλει το ματς στο καθοριστικό σετ, “κλέβοντας” τη νίκη μετά από 3 ώρες αγώνα στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων της Κόρντομπα.

“Ήταν πολύ δύσκολο. Βρέθηκε πολύ κοντά να κερδίσει το 2ο σετ. Τον είχα κερδίσει στο Roland Garros και ήξερα ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω όλα τα όπλα μου για να καταφέρω να κερδίσω έναν τόσο δύσκολο αντίπαλο” είπε αμέσως μετά ο Μουτέ.

Στα προημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης των 610,000$, ο νεαρός Γάλλος θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Μάρτιν, μετά και τη νίκη του Σλοβάκου επί του Κάρλος Τάρμπενερ με 6-3, 7-6(7).

Το Νο6 του ταμπλό και πολλαπλός νικητής σε χωμάτινα τουρνουά στο tour, Πάμπλο Κουέβας κέρδισε πολύ δύσκολα 6-7(5), 7-6(2), 6-1 τον Ιταλό, Τζιανλούκα Μάγκερ και θα τεθεί αντιμέτωπος με το Νο3 του ταμπλό, Κρίστιαν Γκαρίν για μια θέση στην 4αδα του τουρνουά.