Την ήττα με ανατροπή γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στο 2ο γύρο του Adelaide International

Με δύο ήττες και μια νίκη, ολοκληρώνει την αγωνιστική της προετοιμασία για το Australian Open η Μαρία Σάκκαρη.

Η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, παρά το εξαιρετικό της ξεκίνημα στο ντέρμπι του 2ου γύρου στην Αδελαϊδα, κόντρα στην καλή της φίλη, Ντόνα Βέκιτς, δεν μπόρεσε να βρει διάρκεια στο παιχνίδι της και μετά την ισοφάριση από την Κροάτισσα, κατέρρευσε.

Έτσι, η Βέκιτς με σκορ 2-6, 7-5, 6-1 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Νταγιάνα Γιαμστρέσκα που με τη σειρά της απέκλεισε την Αντζελίκ Κέρμπερ (6-3, 2-0 ret.).

Η εξαιρετική σχέση που διατηρούν Σάκκαρη και Βέκιτς, φάνηκε από την είσοδο των δύο κοριτσιών στο court, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία παρακάτω.

Η Σάκκαρη, Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης, ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με δύο συνεχόμενα breaks (1-0, 3-0), έκλεισε με 6-2 το εναρκτήριο σετ, χωρίς να απειληθεί καθόλου στο σερβίς της.

Στο πρώτο game του 2ου σετ η Σάκκαρη πίεσε για ένα ακόμη break, όμως δεν τα κατάφερε και μάλιστα η Βέκιτς “έσπασε” το σερβίς της αντιπάλου της στο επόμενο game για το 2-0.

Η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να πάρει πίσω το break στο 7ο game (3-4) όμως σε ένα συγκλονιστικό 12ο game, η Βέκιτς στην 5η της προσπάθεια για set point, ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο καθοριστικό σετ, η Μαρία είχε χαμηλά ποσοστά κερδισμένων πόντων στο σερβίς και έδειχνε αδυναμία να ανταγωνιστεί την αντίπαλό της από τη βασική γραμμή.

Με δύο σερί breaks, η Βέκιτς πήρε προβάδισμα με 4-0 και με τη συμπλήρωση 2 ωρών παιχνιδιού, ολοκλήρωσε την ανατροπή της.

ADELAIDE INTERNATIONAL DRAW | DOUBLES | OOP (+8.5h)