Η Ελίνα Σβιτόλινα αποκλείστηκε από τον 2ο μόλις γύρο του VTB Kremlin Cup, γνωρίζοντας την ήττα στα τρία σετ από την νεαρή Ρωσίδα, Βερόνικα Κουντερμέτοβα…

Η Ουκρανή, Νο4 τενίστρια της παγκόσμιας κατάταξης της WTA αυτή τη στιγμή, μπορεί να έχει προκριθεί ήδη για τους τελικούς της WTA στη Σένζεν, όμως δεν δείχνει να διανύει και την καλύτερή της περίοδο.

Μετά από δυο ώρες μάχης, η Κουντερμέτοβα επικράτησε με 6-2, 1-6, 7-5 της Σβιτόλινα και πέρασε στη φάση των προημιτελικών του VTB Krelmin Cup της Μόσχας, όπου και θα παίξει με την  Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως η Ουκρανή δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το court αν και προηγήθηκε δυο φορές με μπρέικ στο 3ο και καθοριστικό κομμάτι του αγώνα (0-2 και 2-3).

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε και η Κίκι Μπέρτενς, θέτοντας νοκ-άουτ από το τουρνουά την Κάια Κανέπι με σκορ 4-6, 6-3, 7-5. Στα προημιτελικά, η Ολλανδή θα παίξει με την Κριστίνα Μλαντένοβιτς.

Η Γαλλίδα από την πλευρά της, είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη τις τελευταίες εβδομάδες και την Πέμπτη απέκλεισε την Αναστασία Σεβάστοβα με 7-5, 3-6, 6-3.