Ο Μάρκος Παγδατής δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάλεντζερ της Μπρατεσλάβας αυτή την εβδομάδα, καθώς ηττήθηκε στα δυο σετ από τον Ντένις Νόβακ την Πέμπτη…

Μόλις πέντε γκέιμς κέρδισε ο Μάρκος Παγδατής στη σημερινή του αναμέτρηση κόντρα στο Νο154 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, Ντένις Νόβακ, στην μεταξύ τους μονομαχία για την φάση των “16” του Τσάλεντζερ της Μπρατεσλάβας.

Ο Κύπριος πρωταθλητής επιβλήθηκε στον 1ο γύρο του θεσμού απέναντι στον Φιλίπ Χοράνσκι, όμως σήμερα δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον δρόμο των επιτυχιών και γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό μετά από μόλις 59 λεπτά αγώνα.

Ο Αυστριακός αντίπαλός του, πήρε την πρόκριση για τους “8” καλύτερους της διοργάνωσης με 6-4, 6-1 και θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του, Σεμπάστιαν Όφνερ, στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο Μάρκος δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στην αναμέτρηση μέχρι το 4-4, όμως κάπου εκεί ένα μεγάλο μπλακ άουτ τον οδήγησε στην ήττα, καθώς ο Νόβακ κατέκτησε τα επόμενα οκτώ από τα εννιά γκέιμς που παίχτηκαν!

Αυτήν, ήταν η πέμπτη ήττα στα τελευταία έξι ματς για τον Παγδατή, που σίγουρα δεν διανύει την καλύτερη των περιόδων του στο ανδρικό Tour, βρισκόμενος μάλιστα και στο Νο124 του κόσμου.