Το εθνικό φρόνημα έχει την τιμητική του αυτές τις ημέρες στα παγκόσμια courts καθώς το ερχόμενο τριήμερο (5-7 Μαρτίου) θα διεξαχθούν αγώνες για τη διοργάνωση του Davis Cup (Παγκόσμιο πρωτάθλημα εθνικών ομάδων) όπου φυσικά ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις για το World Group της κορυφαίας εθνικής διοργάνωσης.

Ας δούμε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία των μονομάχων στην πρεμιέρα του φετινού Davis Cup (ώρες GMT, Αθήνα +2).

Σημ. Η αναμέτρηση της Χιλής με το Ισραήλ θα ξεκινήσει το Σάββατο και θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα λόγω του φονικού σεισμού που έπληξε την χώρα της Λατινικής Αμερικής, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στις αερομετακινήσεις.

SPAIN v SWITZERLAND
Venue: Plaza de Toros de la Ribera, Logrono
Surface: Indoor clay
Times: Friday (1200), Saturday (1500), Sunday (1100)
Head-to-head: 4-1
SPAIN team: David Ferrer, Tommy Robredo, Marcel Granollers, Nicolas Almagro; Captain: Albert Costa
Best result: Winners 2000, 2004, 2008, 2009
Ties played (W-L): 183 (114-69)
SWITZERLAND team: Stanislas Wawrinka, Marco Chiudinelli, Michael Lammer, Yves Allegro; Captain: Severin Luthi
Best result: Runner-up 1992
Ties played (W-L): 148 (68-80)

– –

FRANCE v GERMANY
Venue: Palais des Sports, Toulon
Surface: Indoor hard
Times: Friday (1200), Saturday (1400), Sunday (1200)
Head-to-head: 5-2
FRANCE team: Jo-Wilfried Tsonga, Gael Monfils, Michael Llodra, Julien Benneteau; Captain: Guy Forget
Best result: Winners nine times, last time in 2001
Ties played (W-L): 230 (149-81)
GERMANY team: Philipp Kohlschreiber, Benjamin Becker, Simon Greul, Christopher Kas; Captain: Patrik Kuhnen
Best result: Winners 1988, 1989, 1993
Ties played (W-L): 206 (135-71)

– –

RUSSIA v INDIA
Venue: Small Sports Arena "Luzhniki", Moscow
Surface: Indoor hard
Times: Friday (1000), Saturday (1100), Sunday (1000)
Head-to-head: 1-2
RUSSIA team: Nikolay Davydenko, Mikhail Youzhny, Teimuraz Gabashvili, Igor Kunitsyn; Captain: Shamil Tarpishchev
Best result: Winners 2002, 2006
Ties played (W-L): 119 (78-41)
INDIA team: Somdev Devvarman, Rohan Bopanna, Leander Paes, Mahesh Bhupathi; Captain: Shiv-Prakash Misra Best result:
unners-up 1966, 1974, 1987
Ties played (W-L): 178 (108-70)

– –

SWEDEN v ARGENTINA
Venue: Kungliga Tennishallen, Stockholm
Surface: Indoor hard
Times: Friday (1400), Saturday (1500), Sunday (1200)
Head-to-head: 2-2
SWEDEN team: Robin Soderling, Andreas Vinciguerra, Simon Aspelin, Robert Lindstedt; Captain: Thomas Enqvist
Best result: Winners seven times, last time in 1998
Ties played (W-L) 213 (144-69)
ARGENTINA team: Horacio Zeballos, Leonardo Mayer, Eduardo Schwank, Federico del Bonis; Captain: Tito Vazquez
Best result: Runners-up 1981, 2006, 2008
Ties played (W-L): 129 (72-57)

– –

CROATIA v ECUADOR
Venue: Gradska Sportska, Varazdin
Surface: Indoor hard
Times: Friday (1300), Saturday (1300), Sunday (1300)
Head-to-head: 0-0
CROATIA team: Marin Cilic, Ivo Karlovic, Ivan Dodig, Antonio Veic; Captain: Goran Prpic
Best result: Winners 2005
Ties played (W-L): 38 (23-15). Prior to 1992, Croatian players represented Yugoslavia.
EDUADOR team: Nicolas Lapentti, Giovanni Lapentti, Ivan Endara, Julio-Cesar Campozano; Captain: Raul Viver
Best result: Quarter-finals 1985
Ties played (W-L): 95 (51-44)

– –

SERBIA v UNITED STATES
Venue: Belgrade Arena
Surface: Indoor clay
Times: Friday (1500), Saturday (1300), Sunday (1400)
Head-to-head: 0-0
SERBIA team: Novak Djokovic, Viktor Troicki, Janko Tipsarevic, Nenad Zimonjic; Captain: Bogdan Obradovic
Best result: Semi-final 1988, 1989, 1991 (as Yugoslavia)
Ties played (W-L): 39 (27-12)
UNITED STATES team: John Isner, Sam Querrey, Mike Bryan, Bob Bryan; Captain: Patrick McEnroe
Best result: Winners 32 times, last time in 2007
Ties played (W-L): 271 (208-63)

– –

CHILE v ISRAEL
Venue: Enjoy Tennis Center, Coquimbo
Surface: Outdoor clay
Times: Saturday (1400), Sunday (1700), Monday (1400)
Head-to-head: 1-1
CHILE team: Fernando Gonzalez, Nicolas Massu, Paul Capdeville, Jorge Aguilar; Captain: Hans Gildemeister
Best result: Runner-up 1976
Ties played (W-L): 134 (73-61)
ISRAEL team: Dudi Sela, Harel Levy, Jonathan Erlich, Andy Ram; Captain: Eyal Ran
Best result: Semi-finals 2009
Ties played (W-L) 97 (42-55)

– –

BELGIUM v CZECH REPUBLIC
Venue: Expodroom Bree
Surface: Indoor clay
Times: Friday (1200), Saturday (1300), Sunday (1230)
Head-to-head: 3-7
BELGIUM team: Olivier Rochus, Xavier Malisse, Steve Darcis, Christophe Rochus; Captain: Reginald Willems
Best result: Runner-up 1904
Ties played (W-L): 169 (84-85)
CZECH REPUBLIC team: Tomas Berdych, Radek Stepanek, Jan Hajek, Lukas Dlouhy; Captain: Jaroslav Navratil
Best result: Winners 1980 (as Czechoslovakia), runner-up 2009 Ties played (W-L): 186 (112-74)

Video highlights
Previous articleΚαλή επιτυχία Έλενα
Next articleΠολύτιμη προσθήκη στο παρά πέντε