Με τους αγώνες του 1ου γύρου, αλλά και με τις πρώτες αναμετρήσεις του 2ου, ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιείται σε Τσεχία (U14) και Ελβετία (U18). 

Η ελληνική αποστολή πανηγύρισε δύο νίκες και τρεις ήττες με τον Κωνσταντίνο Καρπουζά (U14) και Αλεξάνδρα Παναγιώτου (U14) να εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. 

Αντίθετα τον αποκλεισμό, από το κυρίως ταμπλό, γνώρισαν Αθηνά Γρηγοριάδου (U14) και Στέφανος Πουρναρόπουλος (U14), αλλά και η Μαρία Γεωργιάδου, η μοναδική τενίστρια από ελληνικής πλευρά που αγωνίστηκε στο Κλόστερς (U18). 

Μοστ (U14)

Η πρεμιέρα του Μόστ επιφύλασσε δύο μεγάλες νίκες για την ελληνική αποστολή με τον Κωνσταντίνο Καρπουζά να επικρατεί του Βόσνιου Αφάν Νέκοβιτς με 5-7, 7-5, 7-5 μετά από περίπου 3,5 ώρες αγώνα! 

Ο Βολιώτης τενίστας θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Ιταλό και Νο6 στο ταμπλό, Φεντερίκο Τσίνα στην προσπάθειά του για την πρόκριση στους “32” του τουρνουά. 

Η 2η ελληνική νίκη ήρθε από τη ρακέτα της Αλεξάνδρας Παναγιωτίδου που κέρδισε στα 3 sets την νεαρή τενίστρια από την Πορτογαλία, Λένα Κόουτο με 6-3, 3-6, 6-3 και στην επόμενη φάση θα παίξει απέναντι στην Λετονή και Νο13 του ταμπλό Ελιζαμπέτε Μπρουτίν. 

Η έτερη Ελληνίδα εκπρόσωπος στο Μοστ, Αθηνά Γρηγοριάδου ηττήθηκε από την Ολλανδή, Μπριτ Ντου Πρέι με 6-3, 6-3, ενώ εκτός κυρίως ταμπλό βρέθηκε και ο Στέφανος Πουρναρόπουλος που γνώρισε την ήττα στον 2ο γύρο από τον Νο16 του ταμπλό, τον Ισραηλινό Τιμ Βάισμαν με 7-6(4), 3-6, 6-2.

Στη 2η ημέρα της διοργάνωσης πρεμιέρα κάνουν και τα διπλά με το δίδυμο Καρπουζάς/Πουρναρόπουλος να αντιμετωπίζουν τους Ισπανούς και Νο14 του ταμπλό Σέρχιο Πλανέλα Ερνάντεζ και Αντρές Σανταμάρτα Ροτς, για τον 2ο γύρο, ενώ Αθηνά Γρηγοριάδου και Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου θα παίξουν κόντρα στις Σλοβένες Ιουλία Μπογκαντίν και Εύα Τσικάλο, επίσης για τον 2ο γύρο.

Κλόστερς (U18)

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18, η Μαρία Γεωργιάδου έκανε πρεμιέρα για την ελληνική αποστολή με την νεαρή τενίστρια να γνωρίζει την ήττα από την Λετονή Αμελίζ Σαπουλνίς με 6-2, 6-1, μένοντας εκτός κυρίως ταμπλό. 

Γεωργιάδου και Σαπουλνίς θα συναντηθούν εκ νέου στα διπλά, με το ελληνικό δίδυμο Γεωργιάδου/Πάυλου να αντιμετωπίζει τις Λετονές Κλαβίνσκα/Σαπουλνίς για τον 1ο γύρο.

Την Τρίτη (20/7) θα αγωνιστούν, για τον 2ο γύρο, οι Θοδωρής Μητσάκος και Γιώργος Νουχάκης με τον πρώτο να αντιμετωπίζει τον Νορβηγό Άλμπερτ Ποσμίρ Χάνσεν και τον Νουχάκη να κοντράρεται με τον Γερμανό Λίμα Γαβριηλίδη. 

Μητσάκος και Νουχάκης θα ενώσουν τις δυνάμεις του στα διπλά, όπου θα αντιμετωπίσουν στο πλαίσιο του 2ου γύρου, τους Λιθουανούς και Νο14 του ταμπλό, Βίλιους Γκαουμπάς και Άνιους Σαμπαλιάσουσκας.

Αποτελέσματα 

Μοστ (U14)

1ος γύρος

  • Κωνσταντίνος Καρπουζάς – Αφάν Νέκοβιτς (Βοσνία) 5-7, 7-5, 7-5 
  • Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου – Λένα Κόουτο (Πορτογαλία) 6-3, 3-6, 6-3
  • Μπριτ Ντου Πρέι (Ολλανδία) – Αθηνά Γρηγοριάδου  6-3, 6-3

2ος γύρος

  • Τιμ Βάισμαν (Ισραήλ) – Στέφανος Πουρναρόπουλος  7-6(4), 3-6, 6-2

Κλόστερς (U18)

1ος γύρος

  • Αμελίζ Σαπουλνίς (Λετονία) – Μαρία Γεωργιάδου 6-2, 6-1

Πρόγραμμα 

Τρίτη 20 Ιουλίου 2021

Μοστ (U14)

2ος γύρος

  • Κωνσταντίνος Καρπουζάς – Φεντερίκο Τσίνα (Ιταλία) – 10:30 GR
  • Γρηγοριάδου/Παναγιωτίδου – Μπογκατίν/Τσικάλο (Σλοβενία) – Όχι πριν τις 13:00 GR
  • Καρπουζάς/Πουρναρόπουλος – Ερνάντεζ/Ροτς (Ισπανία) – Όχι πριν τις 14:00 GR

Κλόστερς (U18)

2ος γύρος

  • Δήμητρα Παύλου – Σεμπαστιάνα Σιλιπότι (Ελβετία) – 10:00 GR
  • Θοδωρής Μητσάκος – Άλμπερτ Ποσμίρ Χάνσεν (Νορβηγία) – Όχι πριν τις 11:30 GR
  • Γιώργος Νουχάκης – Λίαμ Γαβριηλίδης (Γερμανία)  – Όχι πριν τις 13:00 GR

Θάνος Σταθόπουλος