Ο Πάμπλο Καρένιο Μπούστα επικράτησε σε ένα απίστευτο ματς του εξαιρετικού 18χρονου Γιανίκ Σίνερ, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ABN AMRO Open του Ρότερνταμ!

Όλα αυτά μετά από έναν επικό αγώνα πολύ υψηλής ποιότητας στον οποίο ο έμπειρος Ισπανός έσωσε δύο match points στο καθοριστικό τελικό tie break για να κερδίσει τον νεαρό Ιταλό με 7-5, 3-6, 7-6(6)!

Αυτός είναι ο 22ος ημιτελικός τουρ για τον Μπούστα που χρειάστηκε να παίξει τρομερό τένις για να υπερκεράσει το εμπόδιο ενός φανταστικού Σίνερ που έδειξε ξανά ότι είναι φτιαγμένος για πολύ μεγάλα πράγματα αφού η πρώτη του ύλη είναι σκέτο “χρυσάφι”!

Το μοναδικό του μειονέκτημα αυτή τη στιγμή είναι τα τελειώματα του στο βολέ και στο σμας.

Ο Σίνερ τα έκανε όλα τέλεια από τη βασική γραμμή, ωστόσο, όποτε ανέβαινε στο φιλέ συνήθως έχανε τον πόντο με χτυπήματα χωρίς αυτοπεποίθηση και πολλά λάθη.

Εξαιτίας αυτού, είχε τραγικό ποσοστό στα break point (2/14), παρόλα αυτά, έφτασε μια ανάσα από τη νίκη!

Ο Μπούστα έφτασε πρώτος σε match point στο 5-4 του τρίτου σετ έχοντας τριπλό match point στο σερβίς του Ιταλού αφού προηγουμένως είχε αποτύχει να σερβίρει για το ματς στο 5-3.

Ο Σίνερ, με απίστευτο επιθετικό τένις, τα έσβησε όλα, και έπαιξε για ένα δεκάλεπτο τένις από άλλον πλανήτη για να φτάσει στο υπέρ του 6-4 στο tie break του τρίτου σετ και σε διπλό match point.

Εκεί όμως του έλειψε το δολοφονικό ένστικτο να “σκοτώσει” το ματς που, σε συνδυασμό με την ολύμπια ψυχραιμία που έδειξε ο Μπούστα, έφεραν τέσσερις αναπάντητους πόντους υπέρ του Ισπανού και την τελική νίκη-θρίλερ στα χέρια του.

Αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι ο Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ!

Μετά από αρκετό καιρό στο τουρ, ο εκρηκτικός 19χρονος τενίστας έχει βρει τρελό ρυθμό επικρατώντας και του αξιόμαχου Αλιάζ Μπέντενε με 6-4, 7-6(6) και βρίσκεται κοντά στον τέταρτο τελικό καριέρας του εν αναμονή του πρώτου του τροπαίου.

“Τρένο” πάει τη δουλειά και ο υπερασπιστής του τίτλου, Γκαέλ Μονφίς, που, μετά το τρόπαιο στο Μονπελιέ, βρίσκεται κοντά σε ακόμα έναν τελικό στο Ρότερνταμ.

Ο Lamonf επικράτησε του Νταν Έβανς με το ελεγχόμενο 7-6(5), 6-2 και περιμένει τον αντίπαλο του από το ματς Κραϊνοβιτς-Ρούμπλεφ.

ROTTERDAM TOURNAMENT DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)