Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση το πρωί της Παρασκευής και προκρίθηκε με straight sets νίκη στα προημιτελικά του ITF τουρνουά των 60.000$ στην Κωνσταντινούπολη…

Κερδίζοντας τα εννιά από τα τελευταία δέκα γκέιμς του αγώνα της, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου προκρίθηκε στις “8” καλύτερες του Istanbul Lale Cup, στην Τουρκία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε της 19χρονης Τουρκάλας Μπερφού Τσενγκίζ, μετά από 70 λεπτά αγώνα, και πανηγύρισε την επιστροφή της σε προημιτελικούς μετά το Νοέμβριο του 2018 (Σενζέν).

Τελικό σκορ 6-4, 6-1 υπέρ της 22χρονης Ελληνίδας, που αν και βρέθηκε πίσω με μπρέικ στο πρώτο σετ (3-4), “έτρεξε” ένα φοβερό σερί τελειώνοντας την αναμέτρηση δίχως να χάσει περισσότερα από ένα γκέιμς.

Στην επόμενη φάση η Βαλεντίνη θα τεθεί αντιμέτωπη με την νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Γιάνα Τσεπέλοβα και την Ισαμπέλα Σινίκοβα.

Φαβορί φυσικά είναι η πρώτη, που έχει παραστάσεις και στο Top επίπεδο της WTA (ρεκόρ καριέρας, Νο50) όμως λόγω τραυματισμών τους τελευταίους μήνες έχει “κατρακυλήσει” στο Νο250 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Γραμματικοπούλου βρίσκεται στο Νο5 του ταμπλό και διασταυρώνεται με το Νο1, Βιτάλια Ντιατσένκο στην φάση των ημιτελικών.