Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κερδίζοντας στα τρία σετ τον Μαξιμίλαν Μάρτερερ, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα…

Μια ώρα και 48 λεπτά χρειάστηκε για να “σφραγίσει” το εισιτήριό του για τον 2ο γύρο του Roland Garros, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ από τον Μαξιμίλιαν Μάρτερερ και παίζοντας εξαιρετικό, θεαματικό αλλά συνάμα και καθ’ όλα ουσιαστικό τένις, πέρασε στους “64” καλύτερους του θεσμού για δεύτερη σερί φορά.

Με 6-2, 6-2, 7-6(4) επικράτησε ο 20χρονος Έλληνας, Νο6 του ταμπλό στο Παρίσι, και στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ούγκο Ντελιέν και τον Πραϊνές Γκανεσβάραν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα δυο σετ, ο Στεφ ήταν σαρωτικός και δεν άφησε ούτε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του, δείχνοντας σε πόσο καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται.

Έχοντας πρωτοφανή επιτυχία στα μπρέικ πόιντς που δημιούργησε, δείγμα και της σοβαρότητας με την οποία αντιμετώπισε την αναμέτρηση, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε τέσσερα μπρέικ στα πρώτα δυο σετ με 4/5 ευκαιρίες και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0.

Τόσο στο εναρκτήριο κομμάτι του αγώνα, όσο και στο δεύτερο, ο Στέφανος έφτασε στο νήμα με 6-2 και χωρίς να απειληθεί ούτε μια φορά στο σερβίς του από το Νο110 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, έδειξε ότι η νίκη ήταν… θέμα χρόνου.

Κι όντως. Αν και ο Μάρτερερ ανέβασε ρυθμό στο τρίτο σετ και πίεσε περισσότερο τον 20χρονο Στέφανο, το Νο6 του ταμπλό αντέδρασε εξαιρετικά, έπαιξε ψύχραιμο τένις στις κρίσιμες στιγμές και έφτασε στην straight-sets πρόκριση.

Το πρώτο του τάι-μπρέικ έπαιξε στο φετινό Γαλλικό Όπεν ο Έλληνας τενίστας, που κατάφερε και τελείωσε το ματς χωρίς να φτάσει στα όριά του, κερδίζοντας με 7-4 και τη “ρώσικη ρουλέτα”.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Στέφανος ήταν άψογος από την γραμμή του σερβίς, καθώς όχι μόνο δεν άφησε τον αντίπαλό του να τον απειλήσει με μπρέικ πόιντ, αλλά έχασε μόλις… 13 πόντους σε 14 σέρβις γκέιμς του στο ματς. Κάτι λιγότερο από έναν πόντο ανά γκέιμ δηλαδή, κατά μέσο όρο.