Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε ΚΑΙ τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με μια αυτοκρατορική ανατροπή, σώζοντας και δυο match points του Γερμανού στο δεύτερο σετ και προκρίθηκε στον πρώτο του ημιτελικό σε Masters διοργάνωση, στο Rogers Cup του Καναδά, με μια απίθανη πραγματικά νίκη!

Απίθανο, σπουδαίο, τρομερό!

Συνεχίζει να γράφει ιστορία. Συνεχίζει να τρελαίνει άπαντες στον χώρο του τένις, κι όχι μόνο. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πάμπολλες φορές, όμως η καρδιά του πρωταθλητή που κουβαλάει μέσα του, δεν του επέτρεψε να χάσει δεύτερη φορά από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ μέσα σε μια εβδομάδα.

Βγάζοντας όλο το πείσμα του στο court, την αστείρευτη θέλησή του για την νίκη και παίζοντας τένις από άλλον πλανήτη από τα μέσα του δευτέρου σετ κι έπειτα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε ακόμη μια σπουδαία νίκη, ίσως, μεγαλύτερη και από αυτήν κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς μια ημέρα πριν.

Μετά από 2 ώρες και 29 λεπτά αγώνα, ο “Στεφ” επιβλήθηκε του Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, με 3-6, 7-6(11), 6-4, δείχνοντας μοναδικά αποθέματα ενέργειας μετά από τρεις σερί Top25 νίκες στο τουρνουά, πετυχαίνοντας αυτήν την φορά κάτι που δεν το χωράει ο νους.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-6, 1-4 και 0-30. Εκεί, οι περισσότεροι πίστεψαν πως ο Στέφανος είχε “τελειώσει”. Αμ δε. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών, που αναμένεται μάλιστα την ερχόμενη εβδομάδα να κάνει την παρθενική του είσοδο στο Top20 του κόσμου(!), δεν τα παράτησε ποτέ.

Ήρεμος, πράος, με ένα αυτοκρατορικό, υπέροχο στυλ, ο Στέφανος έβγαλε από μέσα του ότι δεν είχε βγάλει σε ολόκληρο το ματς μέχρι τότε. Δίχως να αφήνει τον Γερμανό αντίπαλό του να νιώθει ασφαλής ακόμη και τότε, ο “Στεφ” ανέβασε κατακόρυφα ρυθμό, πίεσε τον “Σασα”, τον εκνεύρισε, και εν τέλει τον “εκθρόνισε” με μοναδικό τρόπο.

Ήταν μια μάχη την οποία έπρεπε να δώσει με το 110% του, και παρότι, μέχρι το 3-6, 2-5 του αγώνα έδειχνε να μην πατάει σταθερά στα πόδια του, να μην νιώθει το ίδιο έτοιμος, το ίδιο κινητικός στο court από τα προηγούμενα παιχνίδια του στο τουρνουά, κατάφερε να κάνει κάτι τρομερό στο τέλος.

Αυτήν, ήταν η έκτη(!) Top10 νίκη του Στέφανου στην καριέρα του, μετά από αυτές κόντρα στους Τιμ(x2), Τζόκοβιτς, Γκοφάν και Άντερσον. Επίσης, αυτήν η ανατροπή, η σπουδαιότερη ανατροπή της χρονιάς σίγουρα, δημιούργησε ακόμη ένα μοναδικό ρεκόρ για τον… ούτε 20 χρονών πρωταθλητή μας.

Αυτό, γιατί “έπιασε” το στοιχειωμένο ρεκόρ του Ράφαελ Ναδάλ από το Masters του Μόντε Κάρλο το 2006. Τότε, ο Ισπανός είχε αποκλείσει τρεις παίκτες του Top10 για να φτάσει στον τίτλο. Τώρα, ο “Στεφ” έγινε ο δεύτερος νεαρότερος τενίστας που καταφέρνει κάτι τέτοιο, κι αν μπορέσει και νικήσει αύριο και τον Κέβιν Άντερσον στα ημιτελικά, θα “σπάσει” αυτό το απίθανο ρεκόρ, φτάνοντας τις τέσσερις (!) νίκες σε βάρος Top10 παίκτη, σε έναν θεσμό.

Τι να πρωτοπεί κανείς για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Τι να πρωτοπεί κανείς για το πως μπόρεσε ο Στέφανος και γύρισε ένα τέτοιο ματς, απέναντι σε έναν εμφανώς πιο δυναμικό “Σάσα”, ο οποίος ίσως δεν κατάλαβε ούτε ο ίδιος πως έχασε την πρόκριση.

Νευρικός, τσατισμένος, χωρίς ίχνος υπομονής πάνω του, ο Γερμανός έβγαινε από τα ρούχα του συνεχώς από τα μέσα του δευτέρου σετ και έπειτα, βλέποντας την ηρεμία, την γαλήνη στο παιχνίδι του αποφασισμένου Τσιτσιπά, ο οποίος έπαιξε ΞΑΝΑ με απίστευτη ωριμότητα, και δικαιώθηκε.

Με καρδιά πρωταθλητή, ο “Στεφ” κέρδισε ένα μαραθώνιο τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ, σώζοντας μάλιστα και δυο match points του Ζβέρεφ, και μετά από 24 τρομερούς πόντους, όπου τα νεύρα ήταν τεντωμένα και το σασπένς κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ισοφάρισε σε 1-1 σετ, με 7-6(11).

Είχε προηγηθεί φυσικά, το πολύ πειστικό εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης από πλευράς Γερμανού, ο οποίος αν και έμεινε στην αρχή με 2-0 πίσω από τον Τσιτσιπά, που ξεκίνησε το ματς με εννιά(!) σερί κερδισμένους πόντους, δεν πτοήθηκε και “απάντησε” με τέσσερα σερί γκέιμς, παίρνοντας προβάδισμα με 2-4 αρχικά και στην συνέχεια “έκλεισε” το σετ με ακόμη ένα μπρέικ, το τρίτο του, με 3-6.

Τελικά όλα κρίθηκαν στο τρίτο και καθοριστικό κομμάτι του αγώνα. Ο Ζβέρεφ ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε τον Στέφανο στο σερβίς του και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για μπρέικ, έξι στο σύνολο, παίρνοντας εν τέλει το προβάδισμα με 2-3, κι έχοντας τις μπάλες στα χέρια του.

Για λίγο, έμοιαζε η πλάστιγγα να γυρίζει προς το μέρος του Γερμανού, ο οποίος σαφώς πιο ξεκούραστος από τον “Στεφ”, ήταν εκείνη την ώρα το απόλυτο φαβορί για την νίκη πρόκριση. Ξανά όμως, ο Τσιτσιπάς είχε διαφορετική άποψη.

Αφού με ένα γκέιμ στο άψε σβήσε “έσπασε πίσω” το σερβίς του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και χωρίς να χάσει πόντο ισοφάρισε σε 3-3, προηγήθηκε και με 4-3 στην συνέχεια, όντας το αφεντικό στο ματς τούτη την στιγμή.

Ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 4-4 και σαν να μην έφτανε αυτό δημιούργησε τρεις μπρέικ πόιντ ευκαιρίες στο αμέσως επόμενο γκέιμ ώστε να πάρει και πάλι τις μπάλες στα χέρια του και να σερβίρει για την νίκη, όπως στο δεύτερο σετ. Δείχνοντας από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος όμως, ο Στέφανος δεν του επέτρεψε κάτι τέτοιο και αφού έσωσε αρχικά την παρτίδα, πήρε εκ νέου προβάδισμα με 5-4.

Το άγχος κυρίευσε τον Ζβέρεφ, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε επίσης για έναν αρκετά νεαρό τενίστα, μόλις 22 ετών, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει ούτε τώρα. Αν και προηγήθηκε με 30-0, το τέλος ήταν γραφτό να δοθεί σε εκείνο το γκέιμ.

Τέσσερις σερί πόντοι για τον Τσιτσιπά και η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, βάσει κατάταξης, είναι γεγονός. Το ματς “έκλεισε” όπως… άρμοζε να κλείσει κατά του Ζβέρεφ, με ένα διπλό λάθος δηλαδή, από τον υπέρμετρα εκνευρισμένο Γερμανό, που ξέσπασε στις ρακέτες του ουκ ολίγες φορές στο ματς.

Από την ερχόμενη Δευτέρα λοιπόν, ο Τσιτσιπάς θα… εισχωρήσει στο Top20 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, φτάνοντας στο Νο19 σίγουρα, και υπό προϋποθέσεις(να μην κερδίσει ο Κατσάνοβ το Rogers Cup), στο Νο18. Αν πάλι κερδίσει τον Κέβιν Άντερσον, τότε θα “πετάξει” στο Νο15, ενώ αν κατακτήσει τον τίτλο, στο Νο12!!!

Παρασκευή, 10/8: Προημιτελικοί Rogers Cup

Tsitsipas (Greece) beat A.Zverev (Germany) 3-6, 7-6(11), 6-4

Anderson (S. Africa) beat Dimitrov (Bulgaria) 6-2 6-2