Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή χωμάτινη σεζόν ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος έχει μεγάλα όνειρα και φιλοδοξίες στην κόκκινη επιφάνεια.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ξεπέρασε με ελεγχόμενο τρόπο το επικίνδυνο εμπόδιο του φορμαρισμένου Ασλάν Καράτσεφ και με 6-3, 6-4 επί του Ρώσου, προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Monte Carlo Masters.

Το Νο4 του ταμπλό, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του και πετυχαίνοντας από ένα break σε κάθε σετ, έφτασε στην σημαντική νίκη που θα του δωσει ώθηση για την πιο δύσκολη συνέχεια στο θεσμό.

Στους “16”, ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Μίλμαν-Γκαρίν, με τον τελευταίο να πετυχαίνει σπουδαία νίκη στον 1ο γύρο επί του Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, στην πρεμιέρα της συνεργασίας του 20χρονου Καναδού με τον Τόνι Ναδάλ.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά και στα δύο σετ και ευτύχησε να πετύχει γρήγορο break, αποκτώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από τη βασική γραμμή.

Αφού έσωσε δύο break points του αντιπάλου του στο εναρκτήριο game της αναμέτρησης, ο 22χρονος πρωταθλητής μας πέτυχε το break στο 4ο game (3-1) του 1ου σετ και διατήρησε το σερβίς του μέχρι το τέλος.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, ο Τσιτσιπάς πίεσε αφόρητα το σερβίς του Καράτσεφ και αρκέστηκε στο break στο 3ο game (2-1) το οποίο τον οδήγησε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 24 λεπτά αγώνα.

Ο Στέφανος ήταν ημιφιναλίστ στο Roland Garros 2021 ενώ έχει αγωνιστεί και σε χωμάτινο τελικό Masters, στη Μαδρίτη το 2019, χάνοντας και τις δύο φορές από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.