Ο Ράφαελ Ναδάλ δεν έχασε καν σετ από τον Αυστραλό Τζέιμς Ντάκγουορθ στο ντεμπούτο του στο Major της Μελβούρνης και προκρίθηκε με πειστική εμφάνιση στον 2ο γύρο του θεσμού…

Στην πρώτη του επίσημη αναμέτρηση μετά από τέσσερις μήνες, ο Ράφαελ Ναδάλ τα πήγε περίφημα και μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά αγώνα απέκλεισε τον Αυστραλό Τζέιμς Ντάκγουορθ.

Ο Ισπανός πρωταθλητής, ήταν περισσότερο σταθερός από όσο ίσως περιμέναμε και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στην κατάκτηση της νίκης, που του έδωσε το εισιτήριο για τον 2ο γύρο του φετινού Αυστραλιανού Όπεν.

Τελικό σκορ 6-4, 6-3, 7-5 υπέρ του Νο2 τενίστα στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, που στην επόμενη φάση του τουρνουά θα αντιμετωπίσει τον Μάθιου Έμπντεν.

Ο Ράφα μπήκε κεφάτος στον αγώνα και “έσπασε” το σερβίς του αντιπάλου του στο εναρκτήριο γκέιμ , παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του ματς. Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, λίγες στιγμές αργότερα ο Ισπανός έφτασε στο 1-0, με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Ντάκγουορθ ξεκίνησε αποφασισμένος για να προβληματίσει τον Ναδάλ, και το κατάφερε ως έναν βαθμό, μιας και προηγήθηκε 0-2 με μπρέικ.

Ο πρωταθλητής του 2009 στη Μελβούρνη όμως, δεν πτοήθηκε. “Τρέχοντας” ένα τρομερό κρεσέντο κερδισμένων γκέιμς, ο Ναδάλ κατέκτησε τα επόμενα έξι από τα επτά που παίχτηκαν και έφτασε με 6-3 στο 2-0, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγώνα.

Την ανωτερότητά του δεν άργησε να την δείξει και στο τρίτο, και τελευταίο όπως αποδείχθηκε, σετ. Ο Ναδάλ προηγήθηκε με 5-2 και φάνηκε να “καθαρίζει” τη νίκη, μέχρι που ο Αυστραλός έδειξε σφυγμό κερδίζοντας τρία σερί γκέιμς, κι έφερε το σκορ στο 5-5.

Κάπου εκεί, ο Ράφα ξέχασε την χαλαρότητα των προηγούμενων γκέιμς, επέστρεψε σε mood μάχης και δεν άφησε το σετ να του γλιστρήσει μέσα από τα χέρια, κερδίζοντας δυο γκέιμς και κατ’ επέκταση τελειώνοντας το ματς.

Δευτέρα 14/1: 1ος Γύρος Αυστραλιανό Όπεν, Άνδρες
Nadal (Spain) beat Duckworth (Australia) 6-4, 6-3, 7-5
Dimitrov (Bulgaria) beat Tipsarevic (Serbia) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Anderson (South Africa) beat Mannarino (France) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
Verdasco (Spain) beat Kecmanovic (Serbia) 7-6(5), 6-3, 6-3
Haase (Netherlands) beat Garcia-Lopez (Spain) 7-5, 6-4, 7-5
Cuevas (Uruguay) beat Lajovic (Serbia) 6-4, 7-5, 6-1
Basilashvili (Georgia) beat Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3