Τη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες που έχει δώσει μετά την επιστροφή του στο tour, γνώρισε ο Νικ Κύργιος ο οποίος αποκλείστηκε από τον πρώτο κιόλας γύρο του ATP 500 τουρνουά της Ουάσιγκντον, χάνοντας με 2-0 σετ από τον Μακένζι ΜακΝτόναλντ.

Ο Ελληνοαυστραλός που ήταν και ο υπερασπιστής του τίτλου, ηττήθηκε με 6-4, 6-4 από τον 26χρονο Αμερικανό, Νο107 της παγκόσμιας κατάταξης και αποχαιρέτησε νωρίς το όνειρο της υπεράσπισης του Citi Open.

“Δεν μπορώ να είμαι πολύ σκληρός με τον εαυτό μου. Δεν έχω παίξει πολλά ματς τελευταία. Έκανα ένα μέτριο παιχνίδι και το σώμα μου το αισθάνομαι εξίσου μέτρια. Ο Μακένζι έπαιξε καλά. Επέστρεψε πολλά σερβίς και πρέπει να είναι υπερήφανος για τη νίκη του” είπε ο Κύργιος αμέσως μετά.

Ο ΜακΝτόναλτ που πέτυχε από ένα break σε κάθε σετ και έσωσε και τις πέντε ευκαιρίες του Κύργιου, θα αντιμετωπίσει τον Μπενουά Περ στο 2ο γύρο.

Από τους υπόλοιπους αγώνες της Τρίτης, ξεχώρισε η ανατροπή του Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ ο οποίος μπήκε πολύ νωθρά στο ματς με τον Αντρέα Σέπι αλλά ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να πάρει εκδίκηση από τον Ιταλό για την πρόσφατη ήττα στον 1ο γυρο του Roland Garros, επικρατώντας με 2-6, 6-2, 6-2 του αντιπάλου του.

Στη φάση των “16” του Citi Open, ο 20χρονος Καναδός που βρίσκεται στο career high No15 της ATP, θα αντιμετωπίσει τον εκπληκτικό Τζένσον Μπρούκσμπι που συνεχίζει την κούρσα του στην Ουάσινγκτον, βγάζοντας εκτός συνέχειας και τον Φράνσις Τιαφό με 7-6(4), 7-5.

Την Τετάρτη ρίχνεται στη μάχη ο Ράφαελ Ναδάλ (02:00GR ξημερώματα Πέμπτης) αντιμετωπίζοντας τον Τζακ Σοκ για το 2ο γύρο της hard court διοργάνωσης.

CITI OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-7h)