Ο Σαμ Κέρει την προηγούμενη εβδομάδα στο Σαν Χοσέ έχασε στις λεπτομέρειες από τον Άντι Ρόντικ, ωστόσο αυτή τη φορά ο 22χρονος Αμερικανός κατάφερε να νικήσει τον κορυφαίο συμπατριώτη του και κάτοχο του τίτλου και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Memphis Championships όπου θα συναντήσει τον Γκούλμπις.

Προφητικό αποδείχθηκε το άρθρο της Πέμπτης με τίτλο "Δύσκολοι καιροί για υπερασπιστές" καθώς ο Άντι Ρόντικ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Μέμφις, γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό από τον Σαμ Κέρει στους προημιτελικούς της Παρασκευής.

Ο Big Sam, μπορεί να μην έβγαλε 32 άσους όπως την προηγούμενη εβδομάδα όπου και πάλι δεν ήταν αρκετοί για να νικήσει τον Ρόντικ, ωστόσο ο 22χρονος από το Σαν Φραντσίσκο δέχθηκε μόλις ένα break και μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα, επικράτησε με 7-5, 3-6, 6-1 του Νο1 του ταμπλό και Νο7 στον κόσμο, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά της ATP World Tour 500 διοργάνωσης των 1,1 εκατομμυρίων δολαρίων.

Ο Κέρει στο καθοριστικό σετ πέτυχε δύο breaks στο σερβίς του 27χρονου συμπατριώτη του και χωρίς να απειληθεί καθόλου σημείωσε τη δεύτερη νίκη επί του Ρόντικ σε πέντε συνολικά αναμετρήσεις των δύο ανδρών.

"Σήμερα έπαιξα ένα πολύ κακό game στο 3ο σετ και αυτό ήταν… Σε τέτοιο επίπεδο δεν συγχωρούνται λάθη. Σίγουρα είμαι απογοητευμένος. Ένιωσα ότι ήμουν καλύτερος και στα δύο πρώτα σετ, όμως ακόμη ήμασταν ισόπαλοι" τόνισε ο Άντι Ρόντικ ο οποίος δεν έχει καιρό για "δάκρυα" καθώς θα πρέπει να ταξιδέψει για το Dubai όπου θα πάρει μέρος στο σπουδαίο 500αρι μαζί με τους Φέντερερ, Μάρει, Τζόκοβιτς και Νταβιντένκο.

Από την πλευρά του ο Σαμ Κέρει ήταν πανευτυχής μετά τη σπουδαία νίκη: "Όταν μια τέτοια σπάνια ευκαιρία σου έρχεται, πρέπει να την αρπάξεις. Δεν συμβαίνει πολλές φορές και ειδικά όταν αντίπαλός σου είναι ο Άντι. Έκανα καλή δουλειά εκεί έξω και έπαιξα ένα απίστευτο 3ο σετ".

Στα ημιτελικά του Σαββάτου, ο Κέρει θα αντιμετωπίσει τον Έρνεστς Γκούλμπις (23:00GR) ο οποίος επικράτησε 3-6, 6-3, 7-6(3) του Τόμας Μπέρντιχ ενώ ο Τζον Ίσνερ που νίκησε τον Ίβο Κάρλοβιτς 6-1, 7-6(7), θα αναμετρηθεί (21:00GR) με τον Φίλιπ Πέτζνερ.

Παρασκευή 19/02: Προημιτελικά Memphis Championships
8-Querrey (U.S.) beat 1-Roddick (U.S.) 7-5 3-6 6-1
Gulbis (Latvia) beat 5-Berdych (Czech Republic) 3-6 6-3 7-6(3)
6-Isner (U.S.) beat Karlovic (Croatia) 6-1 7-6(7)
Petzschner (Germany) beat Lacko (Slovakia) 6-1 1-6 6-1