Ο Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμε εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στον 2ο προκριματικό γύρο του Chengdu Open και αποκλείστηκε από το κυρίως ταμπλό του θεσμού. Αντίθετα, πρόκριση-θρίλερ για τον Μπερνάρντ Τόμικ!

Στην επανεμφάνισή του μετά το Αμερικανικό Όπεν, ο Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμε δεν μπόρεσε να δικαιώσει τον τίτλο του φαβορί που είχε για πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Chengdu Open της Κίνας και με απολογισμό μια νίκη και μια ήττα στα προκριματικά, είπε πρόωρο αντίο στην διοργάνωση.

Ο νεαρός Καναδός μετά την νίκη του σε βάρος του 20χρονου Γιουσούκε Τακαχάσι στον 1ο προκριματικό γύρο, δεν μπόρεσε να επικρατήσει και του Ρούμπεν Μπέμελμανς, και χωρίς να κερδίσει σετ, αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Τελικό αποτέλεσμα 7-6(4), 6-2 υπέρ του Βέλγου, ο οποίος κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε ενάμιση μήνα τον Αλιασίμε, μιας και στις 15 Αυγούστου είχε επιβληθεί και στο Τσάλεντζερ του Βανκούβερ με το ίδιο σκορ.

Αυτός που λίγο έλειψε να τα κάμει μαντάρα, αλλά τελικά στάθηκε στο ύψος του και πανηγύρισε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του 250αριου τουρνουά στο Τσενγκντου της Κίνας, ήταν ο Μπερνάρντ Τόμικ.

Ο Αυστραλός αν και απόλεσε το εναρκτήριο σετ, έδειξε πως… κάτι αλλάζει στην ψυχοσύνθεσή του τον τελευταίο καιρό και χωρίς να παρατήσει το ματς ποτέ έφυγε νικητής από τον αγώνα του κόντρα στον Ίγκορ Γερασίμοφ με 6-7(5), 6-3, 7-6(4).

Στους άλλους δυο αγώνες του 2ου γύρου των προκριματικών, ο Μιομίρ Κεκμάνοβιτς ηττήθηκε από τον Λόιντ Χάρις με 6-4, 6-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια, ενώ ο Πάινες Γκουνεσβάραν κέρδισε 6-4, 6-3 τον Χιρόκι Μορίγια και προκρίθηκε κι αυτός στο κυρίως ταμπλό του Chengdu Open.