Δίχως νίκη στη φετινή χωμάτινη σεζόν παραμένει ο Σεμπάστιαν Κόρντα.

Ο 20χρονος Αμερικανός, που εντυπωσίασε πέρσι στη χωμάτινη επιφάνεια φτάνοντας μέχρι τον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός όπου έπαιξε με το είδωλό του, Ραφαέλ Ναδάλ, έχει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στο χώμα φέτος.

Μετά την ήττα του από τον Μπέντενε στο Βελιγράδι, έχασε και το ματς κόντρα στον Κολομβιανό Γκαλάν Ριβέρος με 6-1, 7-6(7).

Έχασε set point στο δεύτερο σετ ο νεαρός Αμερικανός και την ευκαιρία να στείλει το ματς σε τρίτο σετ.

Ο Ριβέρος θα παίξει κόντρα στον Νικολόζ Μπασιλασβίλι στον 2ο γύρο με τον Γεωργιανό να συνεχίζει την καλή παράδοση που έχει στη Γερμανία (δις πρωταθλητής στο Αμβούργο) κερδίζοντας τον Τιάγο Μοντέιρο στον 1ο γύρο.

Αντίπαλο έμαθε και ο Νο2 του ταμπλό, Κάσπερ Ρουντ που θα παίξει κόντρα στον πολύπειρο χωματά Πάμπλο Κουέβας.

O 35χρονος τενίστας έπαιξε το πρώτο του ματς μετά το Αυστραλιανό Όπεν κερδίζοντας στα τρία σετ τον Τένις Σάντγκρεν, 7-6(4), 0-6, 6-1.