Τον 7ο τίτλο της καριέρας του και 4ο μέσα στη φετινή σεζόν έκανε δικό του ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, κερδίζοντας με χαρακτηριστική άνεση τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, στον μεγάλο τελικό του Shanghai Masters…

Μετά τους τίτλους που κατέκτησε σε Σόφια, Σινσινάτι και Αγία Πετρούπολη, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ ολοκλήρωσε με ονειρεμένο τρόπο και την πορεία του στη Σαγκάη, κερδίζοντας με straight sets τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, στον τελικό της Κυριακής.

Ο Ρώσος παίζει ασύλληπτο τένις τους τελευταίους μήνες και αν δει κανείς τα στατιστικά του από το Citi Open της Ουάσινγκτον και έπειτα, δεν θα δυσκολευτεί, να καταλάβει πως είναι ο κορυφαίος τενίστας αυτή τη στιγμή στον κόσμο.

Μόλις 70 λεπτά αγώνα χρειάστηκε ο 23χρονος, Νο4 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, για να κερδίσει με 6-4, 6-1 τον Ζβέρεφ στον τελικό του Κινέζικου Masters και να φτάσει τις 29(!) νίκες στα τελευταία 32 ματς του.

Αυτήν, ήταν η 9η σερί του νίκη δίχως να χάσει σετ και σηματοδότησε την 2η συνεχόμενη κατάκτηση Masters τουρνουά, μετά από τον τίτλο που έκανε δικό του στο Σινσινάτι, πριν μερικές εβδομάδες.

Σπουδαία πράγματα από τον Μεντβέντεφ, που έχει βάλει πλώρη, για τα καλά, να πλησιάσει ή ακόμη και να φτάσει τους Big3, στην πρώτη “3αδα” της κατάταξης, μέχρι να τελειώσει το 2019.

Ο Ρώσος, κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Ζβέρεφ, στην 5η μεταξύ τους αναμέτρηση. Ο Γερμανός μετρούσε 4/4 νωρίτερα, αλλά… τιμωρήθηκε στο πιο σημαντικό ματς που έδωσαν ποτέ ως αντίπαλοι.

Αυτήν ήταν η 2η ήττα του “Σάσα” σε τελικό φέτος, μιας και είχε προηγηθεί και αυτή στο Ακαπούλκο του Μεξικό.

Όσον αφορά τα στατιστικά του αγώνα, ο Μεντβέντεφ κυριάρχησε απόλυτα και δεν έδωσε σχεδόν σε κανένα σημείο, δικαιώματα για να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του.

Και στα δυο σετ, ο 23χρονος προηγήθηκε με 3-0 γκέιμς, με τον Ζβέρεφ να έχει -προσωρινές- απαντήσεις μόνο στο εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης, μιας και ισοφάρισε σε 3-3.

Στις κρίσιμες στιγμές όμως και πιο συγκεκριμένα στο 5-4, όταν σέρβιρε για να κρατηθεί στο σετ, ο Γερμανός έκανε αρκετά αβίαστα λάθη, μεταξύ άλλων και δυο double faults, αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει (6-4).

Στο δεύτερο σετ, ο Μεντβέντεφ είχε πολύ πιο εύκολο έργο και χρειάστηκε μόλις 32 λεπτά για να τελειώσει τον αγώνα, αφού πρώτα προηγήθηκε με 5-0.

Φοβερά στατιστικά για τον Ρώσο, που κέρδισε 28/33 πόντους πίσω από το 1ο του σερβίς, σε αντίθεση με τον Ζβέρεφ, που κέρδισε μόλις 24/48 πόντους γενικά στο σερβίς του. Μάλιστα, πίσω από το 2ο σερβίς, ο Γερμανός κέρδισε… 4/17.

SHANGHAI MASTERS DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (+5h)