Στην οκτάδα του Siroki Brijeg Open U12, στη Βοσνία προκρίθηκε η Σόνια Κατσάλη η οποία κέρδισε την Κροάτισσα Chiara Jerolimov με σκορ 7-6(7), 6-0 την Τετάρτη.

Στο πρώτο σετ η Κατσάλη έχασε το προβάδισμα του 4-1 game αλλά κατάφερε να κερδίσει το tie break ενώ ήταν πίσω με 6-3. Το δεύτερο σετ ήταν «one woman show» αφού η Θεσσαλονικιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της. Αύριο θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Βόσνια Maria Ivankovic.

Στις λεπτομερειες κρίθηκε ο αγώνας της Αλεξάνδρας Παναγιωτίδου η οποία ηττήθηκε με σκορ 6-4, 6-4 από την Βόσνια, Anastasija Ignjatic.

Στα διπλά οι Θεσσαλονικιές προκρίθηκαν στα ημιτελικά του τουρνουά μετά την νίκη τους επί των Βόσνιων Maria Ivankovic και Lana Simic με σκορ 6-1, 6-2. Την Πέμπτη, θα διεκδικήσουν μια θέση στο τελικό του τουρνουά.