nadal-indian2_408.jpgΠροσθέτοντας ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση στο Indian Wells, ο Ράφαελ Ναδάλ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Τζέιμς Μπλέικ νικώντας τον Αμερικανό 2-1 σετ και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα ημιτελικά της σπουδαίας διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει το Νόβακ Τζόκοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε επικρατήσει του Στάνισλας Βαβρίνκα με 2-0.

Εντυπωσιακός, σταθερός, αποτελεσματικός και ακούραστος… Ο Ράφαελ Ναδάλ μετά τον εκπληκτικό θρίαμβο επί του Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά, ξεπέρασε ακόμη ένα δύσκολο εμπόδιο στην πορεία τίτλου που πραγματοποεί στο Indian Wells, έχοντας άλλωστε και το στέμμα του πρωταθλητή στην πλάτη. Ο 21χρονος Ισπανός δεν φάνηκε καταβεβλημένος από την υπερπροσπάθεια στον αγώνα με τον Τσονγκά. Κάθε άλλο… Με διάθεση, όρεξη και δίψα για παιχνίδι, το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξωπραγματική κατάσταση, αφήνοντας τις κακές εμφανίσεις στο ξεκίνημα της χρονιάς, στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Ο Ναδάλ, έχοντας δύο breaks έναντι ενός του Μπλέικ, κατέκτησε το 1ο σετ με 7-5 βάζοντας τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο που πραγματοποιούσε το καλύτερό του φετινό τουρνουά. Ο Αμερικανός κατάφερε να “απαντήσει” στο 2ο σετ όπου με ένα break στη διάθεσή του έφτασε στο 6-3. Το 3ο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν όλα τα λεφτά… όπως και ο Ναδάλ. Ο Ισπανός με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στους περισσότερους κρίσιμους πόντους, μοίρασε πίκρα στους 15.000 θεατές που γέμισαν το κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Indian Wells Tennis Garden, οι οποίοι ήθελαν να δουν το συμπατριώτη τους να νικάει. Παρόλαυτά, με το τέλος της αναμέτρησης (6-3 το 3ο σετ υπέρ του Ναδάλ, ο Ισπανός καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του tennis οι οποίοι αναγνώρισαν την ανωτερότητα του “Ράφα”. Επόμενο εμπόδιο για τον Ισπανό, ο Νόβακ Τζόκοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε επικρατήσει, δύσκολα, 2-0 σετ του Στάνισλας Βαβρίνκα.

Tα βρήκε σκούρα ο Νόλε
Πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνισή του στο Indian Wells ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε με αρκετή δόση τύχης να ξεπεράσει το εμπόδιο του εξαιρετικού, σε ακόμη ένα παιχνίδι, Στάνισλας Βαβρίνκα ο οποίος αντιμετώπισε και πρόβλημα τραυματισμού, με 2-0 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Πολλά λάθη, νεύρα και φωνές ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του Σέρβου, Νο3 στον κόσμο, ο οποίος παρουσιάστηκε αγνώριστος στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Indian Wells Tennis Garden. Ο Σέρβος μπορεί να νίκησε 7-6(5), 6-2 ωστόσο πραγματοποίησε τη χειρότερή του εμφάνιση από την αρχή του τουρνουά και μόνο από συγκηρίες και τύχη κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα ημιτελικά.

Στο 1ο σετ, κανένας από τους δύο δεν μπορούσε να κρατήσει το σερβίς του με αποτέλεσμα να γίνουν έξι breaks στα 12 games που παίχτηκαν μέχρι το tie break. Στη διαδικασία της παράτασης ο Τζόκοβιτς παρουσιάστηκε λίγο πιο ψύχραιμος από τον Ελβετό του που ωστόσο είχε τις ευκαιρίες να πάρει το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ, λίγο η απογοήτευση και ένα πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε στο στομάχι, δεν επέτρεψαν στον Βαβρίνκα να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από μια τιμητική ήττα. Ο Τζόκοβιτς εκμεταλεύτηκε στο έπακρο το γεγονός και με σοβαρή εμφάνιση επικράτησε με συνολικό σκορ 7-6(5), 6-2.