Δεν τα κατάφερε ο Μάρκος απέναντι στο Μίκαηλ Γιούσνι για το 2ο γύρο του Aegon Championships. Ο 23χρονος Κύπριος πρωταθλητής, λύγισε στο tie break του 2ου σετ απέναντι στον Ρώσο, Νο14 του ταμπλό στο Queen’s Club και με δεδομένο ότι πέρυσι έφτασε μέχρι τους "8" του Χάλε, αναμένεται να χάσει πολύτιμους βαθμούς στην κατάταξη της ATP.

Ο αγώνας κόντρα στον Μίκαηλ Γιούσνι, Νο44 στον κόσμο, ήταν εξ’αρχής δύσκολος ωστόσο θα αποτελούσε ένα δυνατό τεστ για τον Μάρκο Παγδατή προκειμένου να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται 12 ημέρες πριν την έναρξη του "αγαπημένου" του Wimbledon. Ο Κύπριος άσος, Νο81 στην παγκόσμια κατάταξη, πάλεψε σκληρά και είχε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει, τουλάχιστον ένα σετ, ωστόσο μετά από 2 ώρες αγώνα, γνώρισε την ήττα με 6-4, 7-6(3) από τον Ρώσο και ολοκλήρωσε πρόωρα τις υποχρεώσεις του στο Aegon Championships στο οποίο συμμετείχε μέσω wild card που του έδωσαν οι διοργανωτές, λόγω της κενής θέσης που άφησε ο τραυματίας Κέι Νισικόρι.

Ο Παγδατής, για ακόμη έναν αγώνα, είχε σε κακή ημέρα το σερβίς του όπου με 54% ποσοστό στο 1ο σερβις, δέχθηκε τρία breaks από τον Γιούσνι ενώ ο ίδιος πραγματοποίησε μόλις 2 σε 10 προσπάθειες. Στο 1ο σετ, μάλιστα το οποίο κατέληξε με 6-4 στην πλευρά του Ρώσου, ο Μάρκος δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί κανένα από τα 4 break points που δημιούργησε ενώ στο 2ο είχε 2 στα 6, την ίδια ώρα που ο Γιούσνι είναι 1 στα 3 με τον Ρώσο τελικά να παίρνει το ματς στο tie break με 7-3.

Έτσι, ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος πέρυσι στο Χάλε είχε φτάσει μέχρι τα προημιτελικά (l.Federer) όπου είχε πάρει 110 βαθμούς, αναμένεται να πραγματοποιήσει μεγάλη πτώση στην παγκόσμια κατάταξη καθώς από το Queen’s έφυγε μόλις με 10 βαθμούς από τη νίκη του στον 1ο γύρο κόντρα στον Τζέιμς Γουάρντ (6-2, 6-3).

Στο μεταξύ, το Νο1 του ταμπλό και μεγάλη ελπίδα των Βρετανών για διάκριση τόσο στο Queen’s αλλά πολύ περισσότερο στο Wimbledon, Άντι Μάρει, ξεκίνησε με επιβλητική νίκη επί του Αντρέα Σέπι με 6-1, 6-4 παίρνοντας το εισιτήριο για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης όπου τον περίμενε ο Γκαρσία Λόπεζ ο οποίος νίκησε 7-6(3), 6-3 τον Γκιλες Μιούλερ.

Δύσκολη πρόκριση πήρε το Νο3 του ταμπλό, Ζιλ Σιμόν. Ο Γάλλος χρειάστηκε δύο tie break για να ξεπεράσει το εμπόδιο του υπερταλαντούχου Γκριγκόρ Ντιμίτροφ με 7-6(7), 7-6(5) και στους "16" θα συναντήσει τον Μίκαηλ Γιούσνι.

Τετάρτη 10/6: 2ος γύρος Aegon Championships
Carlos Ferrero (Spain) beat 11-Mathieu (France) 6-4 6-4
3-Simon (France) beat Dimitrov (Bulgaria) 7-6(7) 7-6(5)
15-Hewitt (Australia) beat Gil (Portugal) 3-6 6-2 6-2
1-Murray (Britain) beat Seppi (Italy) 6-1 6-4
14-Youzhny (Russia) beat Baghdatis (Cyprus) 7-6(3), 6-4
Mahut (France) beat 5-Cilic (Croatia) 7-6(1) 7-6(4)
16-Garcia-Lopez (Spain) beat Muller (Luxembourg) 7-6(3) 6-3