Ήταν λογικό ότι κάποια στιγμή η Μαρία Σαράποβα θα πλήρωνε τις προβληματικές της εμφανίσεις στο Roland Garros. Στο πρώτο σοβαρό εμπόδιο, το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης λύγισε.. Η εκπληκτική Ντινάρα Σάφινα επικράτησε της συμπατριώτισσάς της και μετά τον θρίαμβό της στο Βερολίνο είναι έτοιμη να γράψει το έπος του Παρισιού.

Μετά τη Σερένα Γουίλιαμς ακόμη ένα μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Γαλλικού Όπεν, αποχαιρέτησε το Παρίσι. Η Μαρία Σαράποβα δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση κόντρα στη Ντινάρα Σάφινα με την 23χρονη Ρωσίδα να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση και να παίρνει το εισιτήριο για τις "8" του ιστορικού θεσμού μετά την απίστευτη νίκη της με 6-7(6), 7-6(5), 6-2 επί του Νο1 του κυρίως ταμπλό και του κόσμου.

Η πρωταθλήτρια στο φετινό Australian Open, Μαρία Σαράποβα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αφού μετά τη δύσκολη κατάκτηση του 1ου σετ στη διαδικασία του tie break, προηγήθηκε 5-2 της Σάφινα στο tie break του 2ου σετ, όμως η 23χρονη κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Σάφινα ήταν εξαιρετική και χωρίς να αφήσει περιθώρια στη Μάσα το κατέκτησε με 6-2 παίρνοντας σπουδαία πρόκριση στους "8" όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τη συμπατριώτισσά της, Έλενα Ντεμεντίεβα.

H Ντεμεντίεβα έκλεισε θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης νικώντας με 6-4, 1-6, 6-2 τη Βέρα Ζβονάρεβα. Η 27χρονη τενίστρα, Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, χρειάστηκε 1 ώρα και 50 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της συμπατριώτισσάς της η οποία έδειξε να συνέρχεται στο 2ο σετ, όμως στο 3ο η Ντεμεντίεβα ήταν πολύ ανώτερη και δίκαια έφτασε στη νίκη. Τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ο οποίος ήταν μέτριος από πλευράς θεάματος. Η Ζβονάρεβα έκανε 41 αβίαστα λάθη έναντι 37 της Ντεμεντίεβα ενώ η δεύτερη έκανε συνολικά 6 breaks έναντι 5 της Ζβονάρεβα.

Οι άλλοι δύο αγώνες που υπολείπονται για να ολοκληρωθεί η φάση των "16" στο γυναικείο ταμπλό, διακόπηκαν λόγω του προχωρημένου της ώρας. Η Ζβετλάνα Κουζνέτσοβα προηγείται 6-2, 2-2 της Βικτόρια Αζαρένκα και έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά ενώ ο άλλος αγώνας μεταξύ της Κβίτοβα και της Κανέπι είναι ανοιχτός σε όλα τα αποτελέσματα καθώς οι δύο τενίστριες είναι ισόπαλες 1-1 (3-6, 6-3)