Ο Ράφαελ Ναδάλ κατέκτησε για 4η συνεχόμενη χρονιά του "θρυλικό" Roland Garros κάνοντας κυριολεκτικά περίπατο στον τελικό κόντρα στον ανύπαρκτο Ρότζερ Φέντερερ. Ο 22χρονος ισοφάρισε το ρεκόρ του Μπιορν Μποργκ νικώντας τον απογοητευτικό Ελβετό με 3-0 σετ σε μόλις 1 ώρα και 50 λεπτά.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος θαυμαστής του Ράφαελ Ναδάλ θα μπορούσε να φανταστεί αυτό που έγινε στο κεντρικό court Philippe Chatrier των εγκαταστάσεων του Roland Garros στον τελικό της διοργάνωσης. Ο 22χρονος Ισπανός έκανε υγιεινό περίπατο απέναντι στον αιώνιο εχθρό του Ρότζερ Φέντερερ κατακτώντας για 4η συνεχόμενη χρονιά το βαρύτιμο τρόπαιο και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ στη φετινή διοργάνωση. Σε συνέχεια των εκπληκτικών του εμφανίσεων καθόλη τη διάρκεια του τουρνουά, ο Ράφα δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στον απογοητευτικό, για ακόμη μια φορά, Ελβετό ο οποίος για 3η συνεχόμενη χρονιά βλέπει τον ανταγωνιστή του να του στερεί το μοναδικό Grand Slam που λείπει από τη συλλογή του.

Σχεδόν αλάνθαστος (μόλις 7 αβίαστα λάθη), επιβλητικός, απόλυτα συγκεντρωμένος και έχοντας την καθολική κυριαρχία σε όλη τη διάρκεια του τελικού, ο Ναδάλ δε δυσκολεύτηκε να κάμψει με 6-1, 6-3, 6-0 την ανύπαρκτη αντίσταση του Ρότζερ Φέντερερ σε μόλις 1 ώρα και 50 λεπτά κατακτώντας το 4ο Grand Slam της καριέρας του, βυθίζοντας σε ακόμη περισσότερες σκέψεις τον Ελβετό και πλέον βάζει πλώρη για τη λήξη της κυριαρχίας του Φέντερερ στο Wimbledon καθώς από αύριο κιόλας ξεκινάει η περίοδος του χόρτου.

Πραγματικά ο Ράφαελ Ναδάλ δεν πανηγύρισε σχεδόν καθόλου τον τίτλο… Ήταν τόσο εύκολο και απλό που δεν χρειάστηκε να πιεστεί καθόλου απέναντι στον κύριο ανταγωνιστή του τα τελευταία χρόνια. Ακόμα και στον ημιτελικό, όταν νίκησε το Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Ράφα έπεσε στο έδαφος πανηγυρίζοντας έξαλλα την πρόκριση στον τελικό. Από την άλλη πλευρά, ο Φέντερερ ήταν… τραγικός. Σαν να μην υπήρχε στο court. Πολλά αβίαστα λάθη, βιαστικές επιλογές, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και αυτοσυγκράτησης, απαθής και σχεδόν αδιάφορος ο 26χρονος έχασε ίσως την τελευταία του ευκαιρία να κατακτήσει το μοναδικό major τρόπαιο που λείπει από τη συλλογή του. Μπορεί η αποστολή του να ήταν εξ’αρχής δύσκολη, ωστόσο δεν έκανε ούτε τα αυτονόητα…

1ο ΣΕΤ
Ο Ναδάλ μπήκε δυναμικά στο 1ο σετ και παρά τα δύο γρήγορα αβίαστα λάθη του στο 1ο game, κατάφερε να "σπάσει" το σερβίς του Φέντερερ και να πάρει ψυχολογικό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας. Παίζοντας άριστα το γνωστό εκνευριστικά εύστοχο και αλάνθαστο παιχνίδι του, ο 22χρονος Ισπανός διαχειριζόταν άψογα τα ράλι και απλά περίμενε το λάθος του αντιπάλου του που συνήθως δεν αργούσε να έρθει. Χωρίς κανένα πρόβλημα στα δικά του σερβις games, ο Ναδάλ έκανε δύο ακόμη break και κατέκτησε το 1ο σετ με 6-1 σε 32 λεπτά.

2o ΣΕΤ
Με κεκτημένη ταχύτητα από το 1ο σετ και με απόλυτη αυτοσυγκέντρωση, ο Ράφαελ Ναδάλ "έσπασε" και πάλι νωρίς το σερβίς του Φέντερερ στο 2ο game όμως ο Ελβετός απάντησε άμεσα φαίρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια. Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο 2ο σετ όντας πιο αποτελεσματικός στα χτυπήματά του και εξαπολύοντας σφοδρή επίθεση, κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα. Παρόλαυτά και πάλι ο Ναδάλ βρήκε διέξοδο όταν "έσπασε" για 2η φορά στο σετ το σερβίς του Φέντερερ στο 4-3, πήρε προβάδισμα με 5-3 και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για να κάνει το 6-3 σε 49 λεπτά.

3ο ΣΕΤ
Όλοι περίμεναν ότι το 2ο σετ θα "ξυπνούσε" τον Φέντερερ και πως ο Ελβετός θα προσπαθούσε να κάνει μια τελευταία προσπάθεια για να γυρίσει το ματς… όμως μάταια. Το γαλλικό κοινό έγινε μάρτυρας της απίστευτης θέλησης, δύναμης, ενέργειας και αγωνιστικής οξυδέρκειας του Ναδάλ ο οποίος ισοπέδωσε τον Φέντερερ δίνοντάς του το θανάσιμο χτύπημα. Break στο 1ο στο 3ο και στο 5ο game του σετ και 6-0 σε 27 μόλις λεπτά.

Ο Ναδάλ ήταν ασταμάτητος καθόλη τη διάρκεια των δύο εβδομάδων στο Παρίσι. Παίζοντας το καλύτερο τένις της ζωής του συνέτριψε όποιον βρήκε μπροστά του και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα… κάνοντας πλάκα στον Ελβετό ο οποίος πλέον ελπίζει στην περίοδο του χόρτου για να βρει έστω και κάτι από τον παλιό του εαυτό.

O τελικός με αριθμούς
Ο Φέντερερ βελτίωσε πολύ το 1ο του σερβίς καθώς το 69% που είχε στον τελικό ήταν το καλύτερο ποσοστό που είχε στη διοργάνωση. Παρόλαυτά δεν μπόρεσε να μειώσει τα πολλά αβίαστα λάθη έχοντας 35 στο σύνολο την ίδια ώρα που ο Ράφαελ Ναδάλ είχε μόλις 7!! Το πολύ μικρό ποσοστό κερδισμένων πόντων από το 2ο σερβίς του Φέντερερ (21%) ήταν ένα ακόμη στοιχείο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση ενώ οι winners ήταν 31 για τον Ελβετό και 46 για τον εξαιρετικό Ισπανό.