Την τύχη των Αγγελίνου και Γεμουχίδη, ακολούθησαν την Τρίτη οι Κωνσταντίνος Οικονομίδης και Αλέξανδρος Γιακούποβιτς οι οποίοι ηττήθηκαν απ’τους Στάντλερ και Σέλα αντίστοιχα για τον 1ο γύρο του απλού στο Aegean Tennis Cup που διεξάγεται στο Ροδιακό Όμιλο.

Αρχικά ο Αλέξανδρος Γιακούποβιτς, Νο499 στην παγκόσμια κατάταξη, τα πήγε αρκετά καλά απέναντι στον Ισραηλινό, Νο2 του ταμπλό και Νο67 στον κόσμο, Ντούντι Σέλα αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 6-4, 6-3 μετά από 1 ώρα και 18 λεπτά αγώνα στο κεντρικό court.

Λίγο αργότερα, ο Κωνσταντίνος Οικονομίδης, Νο925 στον κόσμο, δεν μπόρεσε να σώσει κανένα από τα 4 break points που δημιούργησε ο Σιμόν Στάντλερ και ο Γερμανός, Νο219 στην ATP, μετά από 61 λεπτά αγώνα πανηγύρισε τη νίκη με 6-4, 6-2.

Ο Οικονομίδης, όπως και στην ήττα απ’τον Σούτλερ στο 2ο γύρο του Status Athens Open, έδειξε να κουράζεται στο 2ο σετ γεγονός φυσιολογικό αφού έχει να παίξει ανταγωνιστικό τένις 11 μήνες.