Μετά από μια πολύ σκληρή μάχη που διήρκησε περίπου 3 ώρες, ο Μάρκος Παγδατής έφυγε νικητής από το κεντρικό court του Olympic Tennis Center στο Σίδνευ στην ημιτελική αναμέτρηση του Medibank International απέναντι στον Μάρντι Φις. Ο Κύπριος νίκησε 2-1 σετ τον Αμερικανό και έκλεισε ραντεβού με τον Γκασκέ στον τελικό.

Για τέταρτη συνεχόμενη φορά, ο Μάρκος Παγδατής έσκυψε και φίλησε το τιμημένο court στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Σίδνευ, πανηγυρίζοντας τη συμμετοχή του στον τελικό του Medibank International, έπειτα από μια πολύ δύσκολη πρόκριση επί του Μάρντι Φις.

Ο 24χρονος Κύπριος πρωταθλητής, επιβεβαίωσε τον παλικαρίσιο χαρακτήρα του και διατηρώντας τη ψυχραιμία του στο tie break του 3ου και καθοριστικού σετ όπου κρίθηκε ο ημιτελικός, κατάφερε να λυγίσει την αξιόμαχη αντίσταση του 28χρονου Αμερικανού με 6-4, 6-7(7), 7-6(5) παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της ATP World Tour 250 διοργάνωσης, εκεί όπου περίμενε ο Ρισάρντ Γκασκέ ο οποίος λίγο νωρίτερα νίκησε με 6-4, 7-5 τον συμπατριώτη του Ζουλιάν Μπενετό στον πρώτο ημιτελικό.

Έχοντας τη θερμή συμπαράσταση αρκετών συμπατριωτών του που βρέθηκαν στις εξέδρες του κεντρικού court, ο Παγδατής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, έχοντας όμως αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του τα οποία λίγο έλειψαν να του στοιχίσουν, σε ένα δικό του καθαρά παιχνίδι.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, Νο42 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε σταθερή απόδοση από τη βασική γραμμή, όμως υπήρχαν στιγμές που έκανε παιδαριώδη λάθη τα οποία, ευτυχώς, δεν τα πλήρωσε αν και θα μπορούσε να είχε "καθαρίσει" νωρίτερα το ματς, όταν στο 2ο σετ είχε ένα match point στη διάθεσή του (στο 6-5 του tie break).

Στο 1ο σετ, ο Παγδατής χωρίς να απειληθεί καθόλου από τον Φις, κατάφερε να εκμεταλευτεί τη μοναδική ευκαιρία για break που δημιούργησε και "σπάζοντας" τον Αμερικανό στο 5ο game (3-2), έφτασε στην κατάκτηση του εναρκτήριου σετ με 6-4 σε 38 λεπτά.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Παγδατή στο 2ο σετ, ο Μάρντι Φις κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο break του Παγδατή στο 1ο game και μάλιστα ο Αμερικανός είχε ευκαιρία στο 5-4 30/40 να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει. Τελικά ο Μάρκος έσωσε το set point του Φις και έστειλε το σετ στο tie break, εκεί όπου έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν ένα πολύ κακό forehand, έφυγε πολύ άουτ χάνοντας το match point που είχε στη διάθεσή του στο 6-5. Τελικά ο Μάρντι Φις παίζοντας ιδανικά το σερβίς/βολέ, έφτασε στην κατάκτηση του 2ου σετ, ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό.

Η απώλεια του 2ου σετ και ο τρόπος με τον οποίον ήρθε, επηρέασε ψυχολογικά τον Παγδατή ο οποίος δεν μπήκε καθόλου καλά στο καθοριστικό σετ και "χάρισε" ένα break στον Φις έχοντας δύο double fault στο 1ο service game του στο καθοριστικό σετ. Γρήγορα όμως ο Κύπριος αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 1-1 games, αλλά και πάλι ο Αμερικανός εκμεταλεύτηκε το κακό σερβίς του αντιπάλου του παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με break 2-1.

Στη συνέχεια ο Μάρκος σοβαρεύτηκε αρκετά και παίζοντας πολύ σταθερά από τη βασική γραμμή, βελτιώνοντας παράλληλα τις επιστροφές του, κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια πετυχαίνοντας break στο 6ο game (3-3). Ακολούθησε μια σκληρή μάχη ανάμεσα στους δύο αντιπάλους η οποία κατέληξε στη "ρώσικη ρουλέτα" του tie break…

Εκεί, παρότι ο Μάρκος έμεινε πίσω με mini break μόλις στον πρώτο πόντο της "παράτασης", η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Κύπριο ο οποίος πιέζοντας αρκετά τον αντίπαλό του, έφτασε στο 6-3 και παρά τα δύο χαμένα match points, έκλεισε το tie break νικηφόρα με 7-5, φτάνοντας στην μεγάλη νίκη μετά από 2 ώρες και 57 λεπτά.

Πλέον ο Μάρκος Παγδατής καλείται να ξεπεράσει την κούραση και να αντιμετωπίσει το Σάββατο τον φορμαρισμένο Ρισάρντ Γκασκέ για τον τίτλο στο Σίδνευ. Ο Κύπριος με τη συμμετοχή του και μόνο στον τελικό έχει κερδίσει 150 βαθμούς και έχει πραγματοποιήσει το ιδανικότερο ξεκίνημα στη φετινή χρονιά, πηγαίνοντας πλέον με άλλον αέρα στη Μελβούρνη όπου καλείται να υπερασπιστεί τους 180 περσινούς βαθμούς από την πορεία του μέχρι τον 4ο γύρο του Australian Open (l.Djokovic).

Στον 1ο γύρο του Australian Open 2010 ο Παγδατής θα αντιμετωπίσει τον Πάολο Λορένζι, Νο88 στον κόσμο ενώ πολύ πιθανό είναι το ραντεβού με τον Λέιτον Χιούιτ στον 3ο γύρο, αφού πρώτα ξεπεράσει το εμπόδιο του πολύ δύσκολου Ζιλ Σιμόν στους "64".

Παρασκευή 15/01: Ημιτελικά Brisbane International
Baghdatis (Cyprus) beat Fish (U.S.) 6-4, 6-7(7), 7-6(5)
Gasquet (France) beat Benneteau (France) 6-4 7-5